Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Wymiana płynu chłodniczego. Wszystko, co musisz wiedzieć.

5 sierpnia 2021 wymiana płynu chłodniczego


Wymiana płynu chłodniczego po pewnym czasie od kupna samochodu staje się nieodzowną czynnością, a właściwie obowiązkiem. Po raz pierwszy powinno się to zrobić po upływie około 5 lat od wyprodukowania auta. Jeśli chodzi zaś o kolejne wymiany płynu chłodniczego, to sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Zdecydowanie warto więc przyjrzeć się bliżej temu tematowi, który pozwoli na zgłębienie swojej dotychczasowej wiedzy.

Wymiana płynu chłodniczego – kiedy, jak często?
Warto zdawać sobie sprawę, że swego rodzaju wyznacznikiem na wymianę płynu jest moment zapalenia się kontrolki. Trzeba mieć jednak świadomość, że niestety bardzo często w takich przypadkach to już niestety za późno. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby każdy właściciel auta pamiętał o tej kwestii osobiście. Taka wymiana powinna odbywać się mniej więcej co 2-4 lata. Nie da się tego jednoznacznie określić, gdyż wszystko tak naprawdę zależy od danego samochodu, a właściwie jego producenta.

Ponadto, wyróżnia się jeszcze jeden przypadek, gdy potrzebna jest nagła wymiana płynu chłodniczego. Mowa tu o sytuacji, w której jego temperatura zamarzania znacząco się podnosi i w ten sposób może niestety dojść do krzepnięcia na mrozie.
Kontrola poziomu płynu chłodniczego jest tak naprawdę bardzo ważnym zadaniem niezależnie od pory roku. To także istotna kwestia podczas trwania lata, kiedy to czasami dochodzi nawet do tzw. „zagotowania” silnika. Nie ulega więc wątpliwości, że jest to aspekt na który trzeba uważać i zwracać uwagę tak naprawdę zawsze. Oczywiście, nie należy tego robić codziennie, ale raz na jakiś czas warto przyjrzeć się tej kwestii, aby zyskać pewność, że aby na pewno wszystko jest w należytym porządku. To zapewni także ogromny spokój i przede wszystkim bezpieczeństwo, które na drodze jest niesłychanie ważne.

Koszt wymiany płynu chłodniczego
Warto zdawać sobie sprawę, że wszystko tak naprawdę w tym przypadku zależy od tego, w jaki sposób zostanie wymieniony płyn chłodniczy. Można oczywiście dokonać tego samemu lub też po prostu skorzystać z pomocy specjalisty. Wiąże się to z wydatkiem, ale jednocześnie zyskuje się pewność, iż cały zabieg został wykonany poprawnie. Warto także zdawać sobie sprawę, że cena wymiany płynu chłodniczego z reguły nie jest wysoka. Jednak w dużej mierze wiąże się to z miejscem zamieszkania. Koszt takich usług pod tym względem potrafi być zróżnicowany. Średnia cena wymiany płynu chłodniczego to około 50–100 złotych. Trzeba jednak wiedzieć, że czasami istnieją także odstępstwa od tej reguły. Do takich kosztów trzeba również doliczyć cenę płynu. Koszt za jeden litr to około 10-20 złotych. Nie ulega więc wątpliwości, że cała czynność nie jest zbyt kosztowna. Właśnie dlatego też należy zadbać o ten aspekt i tym samym nie narażać się na niepotrzebny stres w przyszłości. Nie ulega wątpliwości, że lepiej jest zatroszczyć się o stan auta na tym etapie, niż później liczyć się z dużo wyższymi kosztami, co dla wielu może okazać się niestety nie do przejścia.

Podsumowując, jak doskonale widać wymiana płynu chłodniczego to naprawdę szeroki temat, o którym można byłoby mówić godzinami. Jest on o tyle ważny, że tak naprawdę dotyczy każdego kierowcy. To istotna kwestia, którą trzeba na bieżąco kontrolować. Tylko w ten sposób można zyskać pewność, że samochód działa prawidłowo. Warto też pamiętać, że co 2 lata upływa termin wymiany takiego płynu, a zapalenie się kontrolki to już ostateczność. Nie należy więc doprowadzać do takiego stanu, gdyż może się to wiązać z poważnymi konsekwencjami.

Redakcja eplock.pl

"Eplock" to dynamiczna redakcja internetowa, która zajmuje się szerokim spektrum tematów związanych z biznesem, domem, motoryzacją, urodą, zdrowiem i lifestylem. Ich zespół redakcyjny skupia się na dostarczaniu czytelnikom inspirujących artykułów, praktycznych porad oraz aktualnych informacji na tematy związane z prowadzeniem biznesu, aranżacją wnętrz, nowościami ze świata motoryzacji, pielęgnacją urody, zdrowym stylem życia oraz modą. Celem redakcji "Eplock" jest nie tylko dostarczanie interesujących treści, ale także inspirowanie czytelników do podejmowania pozytywnych zmian w swoim życiu, zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Rodzaje dywaników samochodowych
dobór opon do felg
jakie ciśnienie w oponach

Jesteś zainteresowany reklamą?