Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Czy można ocieplać budynek zimą?

6 grudnia 2023 czym ocieplać dom

Nie zawsze można z dokładnością co do tygodnia zaplanować kolejne etapy budowy domu. Zdarza się, że z przyczyn niezależnych od nas i ekipy budowlanej musimy przesunąć zaplanowane wcześniej prace, co wiąże się nie tylko z wydłużeniem się całej inwestycji, a nieraz i z dodatkowymi kosztami, ale i z koniecznością prowadzenia tych prac w nie zawsze sprzyjających warunkach pogodowych. Wiadomo, że najkorzystniejsze warunki do prowadzenia prac termoizolacyjnych panują wiosną i jesienią, ale czy oznacza to że w okresie zimowym powinniśmy całkowicie zrezygnować z ocieplania budynku?

Korzyści z termoizolacji

Termoizolacja domu polega na wprowadzeniu takich rozwiązań, które pozwolą ograniczyć utratę ciepła przez budynek do minimum. Wykonuje się w tym celu profesjonalne ocieplenie ścian zewnętrznych, fundamentów i dachu za pomocą styropianu lub wełny, stosując wybraną i dostosowaną do danego obiektu technikę termoizolacji. Właściwie wykonane ocieplenie budynku umożliwia realne obniżenie kosztów zużycia energii koniecznej do jego ogrzania nawet o 15%. Na efekty termoizolacji nie trzeba długo czekać, jej dobrodziejstwo odczuwamy tuż po zakończeniu prac termoizolacyjnych. Najważniejszą zaletą ocieplania jest obniżenie kosztów zużycia energii grzewczej, odczuwalny komfort termiczny oraz optymalny mikroklimat w pomieszczeniach. Mówiąc bardziej dosadnie, budynek staje się tańszy w eksploatacji, co oznacza że więcej pieniędzy zostanie w naszym budżecie domowym.

Ocieplanie budynku zimą – wyzwania

Przy ocieplaniu ścian zewnętrznych budynku metodą lekką mokrą, konieczne jest dostosowanie prac do panujących warunków. Temperatura powietrza i gruntu nie powinna wówczas spadać poniżej zera, a najkorzystniejsze wartości są powyżej +5 i maksymalnie do +25 stopni C. Takie wymagania termiczne są związane przede wszystkim z koniecznością zastosowania preparatów, reagujących na zmiany temperatury. Tak jest na przykład w przypadku zaprawy do klejenia czy tynków, która w celu aplikacji wymaga rozrobienia z wodą, a jej wiązanie w sposób zrozumiały utrudniałby mróz. Sporo trudności w niesprzyjających warunkach nastręcza również właściwe wykonanie warstwy zbrojnej lub warstwy wykończeniowej. Mimo zakończenia prac dociepleniowych bez widocznych na pierwszy rzut oka niedociągnięć, wszelkie wady i usterki wychodzą najczęściej dopiero na wiosnę, a ich pozostawienie bezpośrednio wpłynie na efektywność termoizolacji.

Gdy zachodzi konieczność prowadzenia prac zimą

Zdarza się, że z różnych powodów musimy przeprowadzić prace termoizolacyjne zimą, gdy temperatura spada poniżej +5 stopni C. W odniesieniu do wcześniejszych wniosków, nasuwa się zatem pytanie o sens prowadzenia takich prac. Termoizolacja przy minusowych temperaturach powietrza jest możliwa wyłącznie wtedy, gdy trzymamy się pewnych ściśle ustalonych zasad i używamy do izolacji odpowiednich produktów. Materiały termoizolacyjne do stosowania w skrajnych warunkach mają odpowiednie właściwości fizyczne i chemiczne, możemy je nabyć w każdej dobrze zaopatrzonej hurtowni budowlanej. Ich ceny są nieznacznie wyższe od tradycyjnych produktów, jednak niezależnie od tego, czy kupujemy w Warszawie, czy w hurtowni budowlanej w Płocku, za opakowanie styropianu zapłacimy podobnie – około 80 zł za m3.

Materiał zewnętrzny

Redakcja eplock.pl

"Eplock" to dynamiczna redakcja internetowa, która zajmuje się szerokim spektrum tematów związanych z biznesem, domem, motoryzacją, urodą, zdrowiem i lifestylem. Ich zespół redakcyjny skupia się na dostarczaniu czytelnikom inspirujących artykułów, praktycznych porad oraz aktualnych informacji na tematy związane z prowadzeniem biznesu, aranżacją wnętrz, nowościami ze świata motoryzacji, pielęgnacją urody, zdrowym stylem życia oraz modą. Celem redakcji "Eplock" jest nie tylko dostarczanie interesujących treści, ale także inspirowanie czytelników do podejmowania pozytywnych zmian w swoim życiu, zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

czym ocieplać dom
dekoracje

Jesteś zainteresowany reklamą?