Piszczenie w uszach to nietypowe wrażenia słuchowe, które są skutkiem aktywności układu nerwowego. Jak doskonale wiadomo, z reguły takie sytuacje zdarzają się u większości ludzi naprawdę rzadko. Jednak u niektórych osób piszczenie w uszach występuje dosyć często i w ogromnym stopniu utrudnia codzienne życie. W takiej sytuacji niewątpliwie warto natychmiast zadbać o swoje zdrowie i skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty. Należy również przyjrzeć się bliżej temu tematowi i znacznie zgłębić swoją dotychczasową wiedzę na ten temat.
Piszczenie w uszach – przyczyny
Trzeba zdawać sobie sprawę, że przyczyn w tym przypadku może być naprawdę wiele. Właśnie dlatego zdiagnozowanie takiego pacjenta wcale nie jest takie łatwe, jakby mogło się wydawać. Do najczęstszych przyczyn należy zaleganie woskowiny w przewodzie słuchowym. W tym przypadku niewątpliwie warto zadbać o odpowiednią higienę. Ponadto, do piszczenia w uszach może dochodzić podczas narażenia na duży hałas. Jest to także często spowodowane przez nadciśnienie lub też niedociśnienie tętnicze. Jak się również okazuje, przyczyny mogą mieć zupełnie odmienne podłoże. Czasami jest to po prostu skutek urazu nerwu słuchowego, a nawet kręgów szyjnych czy błędnika. Piszczenie w uszach może być także spowodowane chociażby infekcjami ucha środkowego czy wewnętrznego. Co więcej, nie bez znaczenia w tym przypadku są także choroby psychiczne takie, jak stany depresyjne czy zaburzenia lękowe. W takich sytuacjach również może dochodzić do nietypowych wrażeń słuchowych. Często przyczyną są choroby neurologiczne np. niesłychanie trudne do wyleczenia stwardnienie rozsiane. Co ciekawe, ogromny wpływ może mieć także nadużywanie leków przeciwbólowych, z których oczywiście powinno korzystać się z umiarem. W przypadku wielu osób ogromne znaczenie odgrywa sam wiek. Do piszczenia w uszach dochodzi właśnie w związku ze starzeniem się narządu słuchu. Czasami również to choroba Meniere’a może także wywoływać tak nietypowe wrażenia słuchowe. Trzeba jednak podkreślić, że nie są to jej jedyne objawy. Warto również pamiętać, że narażając siebie na głośne dźwięki, doprowadza się do zniszczenia struktur ucha wewnętrznego. Innymi rzeczami, które mogą zwiastować tego typu schorzenie jest bakteryjne, czy też wysiękowe zapalenie ucha.
Piszczenie w uszach – jak leczyć?
Nie ulega wątpliwości, że aby móc rozpocząć cały proces leczenia, trzeba najpierw odkryć przyczynę takiej dolegliwości. W tym przypadku więc niezbędna jest wizyta u lekarza. Jeśli chodzi jednak o najczęstsze sposoby leczenia to wyróżnia się ich naprawdę dużo. Jednym z nich jest unikanie hałasów i wysokich dźwięków. Oczywiście czasami nie ma takich możliwości, dlatego też warto w takich przypadkach założyć wygłuszające słuchawki, które zadbają o zdrowie. Należy także postawić na relaks i ograniczenie stresu. Istotna jest także sama pielęgnacja uszu – zdecydowanie warto zrezygnować z patyczków do uszu. Dobrze byłoby również ograniczyć spożywanie kofeiny, która pobudza poruszanie się rzęsek w uszach. Warto oczywiście zdawać sobie sprawę, że nie są to jedyne sposoby, które należy zastosować w takich sytuacjach.
Podsumowując, jak doskonale widać piszczenie w uszach to nietypowa dolegliwość, o której można byłoby mówić godzinami. Nie ulega wątpliwości, że istnieje zarówno wiele przyczyn, jak i sposobów na leczenie tego wrażenia słuchowego. Wszystko tak naprawdę zależy od konkretnej sytuacji, a także danej osoby. To niesłychanie ważne, aby jak najwcześniej zdiagnozować przyczynę.