Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Trądzik w ciąży – co warto wiedzieć?

3 września 2021 trądzik w ciąży

Trądzik kojarzy się wszystkim głównie z okresem dojrzewania. Jak się jednak okazuje, jest to dolegliwość, która występuje również w trakcie trwania ciąży. Innymi słowy to skutek zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety ciężarnej. Zdecydowanie warto więc przyjrzeć się bliżej temu tematowi i znacznie zgłębić swoją wiedzę.

Przyczyny trądziku w ciąży

Trzeba zdawać sobie sprawę, że podczas ciąży w organizmie każdej kobiety zwiększa się poziom progesteronu i androgenów. Skutkuje to przede wszystkim pobudzeniem gruczołów łojowych. Z kolei zablokowanie ujścia gruczołów doprowadza do rozwoju bakterii, a to skutkuje pojawianiem się wcześniej wspomnianego trądziku. Najczęściej występuje on w pierwszym etapie ciąży. Z każdym kolejnym tygodniem stan cery powinien się poprawiać. Warto również zdawać sobie sprawę, że trądzik najczęściej występuje w tym przypadku na plecach oraz twarzy.
Niestety przyczyn może być wiele. Czasami również nieprawidłowe odżywianie czy stres może spowodować spotęgowanie tego schorzenia. Dobrze byłoby w miarę możliwości unikać słodyczy w tym m.in. czekolady, a także bardzo ostrych potraw. Jest to oczywiście zadanie dosyć trudne, gdyż kobiety w trakcie ciąży mają ochotę na przeróżne produkty spożywcze.
Należy również zdawać sobie sprawę, że trądzik nie zawsze znika w momencie urodzenia dziecka. Czasami jest także obecny nawet podczas karmienia piersią. Odpowiada za to jeden z hormonów odpowiedzialnych za regulację produkcji mleka.

Jak leczyć?

Niestety zarówno podczas trwania ciąży, jak i karmienia piersią cały proces leczenia jest niesłychanie utrudniony. Wynika to z tego, iż kobiety nie mogą zażywać niektórych antybiotyków, które mogłyby w ogromnym stopniu zniszczyć organizm dziecka. Zazwyczaj w leczeniu trądziku stosuje się właśnie silne leki, gdyż zwalczenie tego schorzenia wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Właśnie dlatego podczas trwania ciąży tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja swojej cery. Ogromne znaczenie w tym przypadku ma stosowanie odpowiednich kremów, a także dokładnie zmywanie codziennego makijażu. To niesłychanie ważne, gdyż wszystkie kosmetyki źle wpływają na stan cery i skóry. Jeśli chodzi natomiast o stosowanie jakichkolwiek leków to tak naprawdę każdy z nich, nawet ten o słabym działaniu powinien zostać skonsultowany z lekarzem, specjalistom. W ogóle przy leczeniu trądziku w ciąży warto być pod okiem eksperta, który będzie wiedział jak przejść ten trudny czas w swoim życiu. Nie powinno podejmować w tym przypadku żadnych kroków na własną rękę, gdyż rzeczywiście może skończyć się to nawet tragedią. Mimo wszystko jednak trzeba zadbać o stan swojej cery. Warto to zrobić od razu, gdyż cały proces przebiega bardzo długo. Z kolei gdy, któraś z pań zdecyduje się na zbagatelizowanie tego problemu, to trzeba liczyć się niestety z tym, że trądzik może pozostać już na zawsze. Jest to oczywiście dosyć wysoce prawdopodobne i wcale niewykluczone.

Podsumowując, jak doskonale widać trądzik w ciąży to dolegliwość, która dotyka dosyć dużą ilość kobiet. Jest to oczywiście naturalne i nie należy też przesadnie się tym przejmować. Z drugiej jednak strony do tematu tego trzeba podejść odpowiedzialnie. Każdy nieodpowiedni krok w tym przypadku może niestety skutkować negatywnymi konsekwencjami zarówno dla zdrowia samej matki, jak i jej dziecka. Nie ulega jednak wątpliwości, że zadbanie o stan swojej cery i skóry to w tym przypadku wręcz obowiązek. Trzeba w to jednak włożyć trochę swojego czasu i zaangażowania.

praca kierowcy

Redakcja eplock.pl

"Eplock" to dynamiczna redakcja internetowa, która zajmuje się szerokim spektrum tematów związanych z biznesem, domem, motoryzacją, urodą, zdrowiem i lifestylem. Ich zespół redakcyjny skupia się na dostarczaniu czytelnikom inspirujących artykułów, praktycznych porad oraz aktualnych informacji na tematy związane z prowadzeniem biznesu, aranżacją wnętrz, nowościami ze świata motoryzacji, pielęgnacją urody, zdrowym stylem życia oraz modą. Celem redakcji "Eplock" jest nie tylko dostarczanie interesujących treści, ale także inspirowanie czytelników do podejmowania pozytywnych zmian w swoim życiu, zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak dbać o skórę po 30 roku życia
odżywka do włosów
jak dbać o cerę

Jesteś zainteresowany reklamą?