Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Objawy awarii układu hamulcowego

1 kwietnia 2024 Objawy awarii układu hamulcowego


Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych układów w całym samochodzie. Nie jest tak, ponieważ jest on szczególnie skomplikowany czy drogi, ale dlatego, że ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo. To od tego, jak działa układ hamulcowy zależy długość drogi hamowania, co w oczywisty sposób przekłada się na realne możliwości wyjścia z niebezpiecznej sytuacji na drodze bez szwanku. Dlatego uważamy, że każdy kierowca powinien znać objawy zużytych hamulców tak, aby móc w porę zareagować i nie dopuścić do sytuacji, w której układ hamulcowy miałby zadziałać z mniejszą niż normalnie skutecznością.

 Objawy awarii układu hamulcowego

Nasze rozważania zaczniemy od awarii, a raczej zużycia, które jest całkowicie normalne i zaplanowane przez konstruktorów. Jest nim zużycie się klocków hamulcowych. Klocki hamulcowe to niewielkie metalowe elementy, na których nałożona jest warstwa specjalnej substancji ściernej, która to wchodząc w interakcje z tarczą hamulcową generuje duże tarcie i sprawia, że koło najpierw zwalnia, a później całkowicie się zatrzymuje. Owa substancja ścierna oczywiście musi się zużywać i musi być systematycznie wymieniana na nową. Realizuje się to poprzez wymianę całego klocka hamulcowego. Skąd jednak wiadomo, że taką wymianę należy przeprowadzić? O tym samym pomyśleli producenci klocków i dlatego w materiale ściernym klocka na odpowiedniej głębokości umieścili specjalny kawałek metalu, który w ostatnich chwilach życia klocka ociera się o tarczę hamulcową i generuje nieprzyjemny, piszczący dźwięk. Jeśli więc po wciśnięciu pedału hamulca słyszysz nieprzyjemny pisk, który po puszczeniu hamulca znika, to jest to jednoznaczny sygnał, że klocki w twoim samochodzie nadają się do wymiany.

Inne ważne objawy, które musisz znać

Do innych objawów uszkodzenia układu hamulcowego można zaliczyć w zasadzie każde anormalne zachowanie hamulców. Jeśli więc masz wrażenie, że hamulce w twoim samochodzie działają słabiej, pojawiają się jakiekolwiek nietypowe dźwięki podczas hamowania, czy chociażby będziesz mieć wrażenie, że pedał wciska się głębiej niż normalnie to nie lekceważ takich objawów i od razu umów się ze swoim mechanikiem. Od tego zależy twoje bezpieczeństwo na drodze.

Materiał zewnętrzny

Redakcja eplock.pl

"Eplock" to dynamiczna redakcja internetowa, która zajmuje się szerokim spektrum tematów związanych z biznesem, domem, motoryzacją, urodą, zdrowiem i lifestylem. Ich zespół redakcyjny skupia się na dostarczaniu czytelnikom inspirujących artykułów, praktycznych porad oraz aktualnych informacji na tematy związane z prowadzeniem biznesu, aranżacją wnętrz, nowościami ze świata motoryzacji, pielęgnacją urody, zdrowym stylem życia oraz modą. Celem redakcji "Eplock" jest nie tylko dostarczanie interesujących treści, ale także inspirowanie czytelników do podejmowania pozytywnych zmian w swoim życiu, zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Podstawy na temat łożysk kół
Objawy awarii układu hamulcowego
nietypowe etf-y

Jesteś zainteresowany reklamą?