Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Podstawy na temat łożysk kół: jak działają i dlaczego są ważne?

17 kwietnia 2024 Podstawy na temat łożysk kół


Standardowy obecnie produkowany samochód osobowy to przynajmniej tona metalu, szkła i plastiku, a w przypadku większych samochodów takich jak SUVy masa to może być nawet kilkukrotnie wyższa. Mimo tego jedna sprawna osoba jest w stanie przepchnąć samochód z miejsca na miejsce, o ile oczywiście teren jest płaski, a nawierzchnia twarda. Jak to się dzieje, że po włączeniu luzu i opuszczeniu hamulca ręcznego samochód jest tak łatwo ruszyć z miejsca? 

 Podstawy o łożyskach kół

Jest to możliwe dzięki zamontowaniu w kołach łożysk, które pomimo dużego nacisku są w stanie swobodnie się obracać. Łożyska koła minimalizują więc opór tarcia pomiędzy kołem a resztą samochodu sprawiając, że ten może się toczyć maksymalnie łatwo. Ma to oczywiście ogromne znaczenie dla uzyskania odpowiedniej wydajności. Gdyby bowiem koła były zamontowane w inny sposób, a generowane przez nie tarcie było większe, to jazda po płaskim terenie przypominałaby wjeżdżanie pod górkę. Spadłoby więc przyśpieszenie, maksymalna prędkość i moment obrotowy, a za to wzrosłoby spalanie paliwa.

Tak skutecznie zminimalizowanie oporów tarcia w łożyskach jest możliwe dzięki ich sprytnej budowie. Składają się one z dwóch metalowych pierścieni. Jednego mniejszego wewnętrznego i jednego większego zewnętrznego. Pomiędzy nimi znajdują się metalowe kulki idealnie wpisujące się w lukę pomiędzy jednym a drugim pierścieniem. Dzięki temu wspomniane pierścienie nie ocierają się o siebie, a raczek przetaczają się po znajdujących się pomiędzy nimi kulkach.

 Kiedy warto udać się do mechanika?

Taka budowa pozwala zminimalizować opory tarcia, ale nie jest bez wad. Z czasem łożyska się zużywają, czy to w wyniku wycieku smaru wypełniającego ich wnętrze, czy też w wyniku zwyczajnego zużycia wewnętrznych elementów. Wtedy dochodzi do pogorszenia się ich osiągów, co objawia się poprzez dziwne dźwięki wydostające się z okolic kół, które najczęściej przypominają nieprzyjemne piszczenie i nasilają się wraz ze wzrostem prędkości. Jest to jednoznaczna oznaka, że dużymi krokami zbliża się wizyta u mechanika i wymiana łożysk.

Materiał zewnętrzny

Redakcja eplock.pl

"Eplock" to dynamiczna redakcja internetowa, która zajmuje się szerokim spektrum tematów związanych z biznesem, domem, motoryzacją, urodą, zdrowiem i lifestylem. Ich zespół redakcyjny skupia się na dostarczaniu czytelnikom inspirujących artykułów, praktycznych porad oraz aktualnych informacji na tematy związane z prowadzeniem biznesu, aranżacją wnętrz, nowościami ze świata motoryzacji, pielęgnacją urody, zdrowym stylem życia oraz modą. Celem redakcji "Eplock" jest nie tylko dostarczanie interesujących treści, ale także inspirowanie czytelników do podejmowania pozytywnych zmian w swoim życiu, zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Podstawy na temat łożysk kół
Objawy awarii układu hamulcowego
nietypowe etf-y

Jesteś zainteresowany reklamą?