Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Jakie korzyści daje karta wielowalutowa? Co warto o niej wiedzieć?

29 września 2021 karta wielowalutowa

Często wyjeżdżasz za granicę? Kupujesz w sklepach internetowych mających siedziby poza Polską? Jeśli tak, karta wielowalutowa będzie dla Ciebie niezwykle przydatna. Można z nią coraz częściej powiązać zwykłe konta osobiste, a wybór dobrej oferty pozwala uniknąć kosztów przewalutowania. Jakie jeszcze korzyści daje taka karta? Dowiedz się, kiedy może być potrzebna, ile kosztuje i jakie usługi dodatkowe może zapewnić. Przeczytaj i zdecyduj się na wygodę płacenia – niezależnie od tego, gdzie w danej chwili się znajdujesz!

Karta wielowalutowa – podstawowe informacje

Kartą wielowalutową określa się kartę płatniczą (Visa czy Mastercard), która została przez bank podpięta pod konto walutowe. Jakie waluty obejmuje taka opcja? Wszystko zależy od konkretnej oferty, ale najczęściej banki uwzględniają euro (EUR), dolary (USD), franki szwajcarskie (CHF) oraz funty brytyjskie (GBP).

Na co dzień za pomocą karty wielowalutowej możesz wykonywać płatności zbliżeniowe w sklepach i punktach usługowych, płacić za zakupy online i dokonywać wypłaty gotówki w bankomatach. Podczas płatności za granicą system automatycznie rozpozna, w jakiej walucie wyrażona jest zlecona transakcja. To pozwala uniknąć odwiedzania kantorów (mniej lub bardziej dostępnych), gdzie wymiana gotówki bywa droga i może stać się kłopotliwa. Karta wielowalutowa znacząco podnosi wygodę wakacyjnych podróży lub częstych wyjazdów biznesowych.

Kto najczęściej korzysta z karty wielowalutowej?

Tego rozwiązania najczęściej używają osoby, które dużo podróżują prywatnie lub służbowo, albo mieszkają za granicą i regularnie odwiedzają Polskę. Jest to bardzo wygodne także dla wszystkich, którzy często goszczą w zagranicznych sklepach internetowych i na portalach aukcyjnych (np. eBay) i zamawiają w nich zakupy. Karta wielowalutowa ma więc realny wpływ na komfort życia osób bardzo mobilnych.

Główne korzyści płynące z posiadania karty wielowalutowej to:

  • brak wysokich kosztów za przewalutowanie,
  • wygoda w podróży – system sam rozpoznaje walutę transakcji, dlatego bez problemów zapłacisz taką kartą w sklepach, restauracjach, hotelach czy innych punktach usługowych; nie musisz szukać na miejscu kantorów,
  • bezpieczeństwo – gotówka w obcej walucie kusi potencjalnych złodziei, a karta wielowalutowa rozwiązuje problem noszenia przy sobie większych sum pieniędzy.

Nie wiesz, co zrobić z obcą walutą po powrocie do kraju? Wymienić czy zostawić na kolejny wyjazd? Korzystanie z karty wielowalutowej rozwiązuje ten dylemat. Wygodne, prawda?

Ile karta wielowalutowa kosztuje?

Koszty za korzystanie z karty wielowalutowej najczęściej są proporcjonalne do opłat za prowadzenie konta walutowego. Same transakcje w punktach stacjonarnych i internetowych bywają najczęściej bezpłatne. Przed wyjazdem pamiętaj, aby zasilić swój rachunek odpowiednimi kwotami w walutach, których będziesz potrzebować. Dzięki temu opłata za przewalutowanie wyniesie 0 zł. Gdy zabraknie Ci środków, zostaną one pobrane z salda konta złotówkowego, a bank naliczy Ci prowizję za przewalutowanie.

Zależy Ci na oszczędnościach? Pamiętaj, aby dobrać waluty, których będziesz potrzebować za granicą. Oczywiście dokonasz płatności także w innych krajach, ale wtedy zostanie naliczona standardowa prowizja wynikająca z różnicy kursów.

Usługi dodatkowe przy karcie wielowalutowej

Banki oferujące konta i karty wielowalutowe często przygotowują dla swoich klientów wiele atrakcyjnych usług dodatkowych.

Możesz zyskać m.in. dostęp do:

  • całodobowego kantoru online,
  • 3D-Secure (zabezpieczenie płatności w sklepach internetowych),
  • chargeback (zwrot pieniędzy za towar lub usługę, gdy sprzedawca nie wywiąże się z warunków umowy).

Istnieje możliwość nie tylko płatności plastikową kartą, ale także za pomocą zegarka czy smartfona – wszystko dzięki systemom takim jak Google Pay, Gaming Pay, Fitbit Pay czy Apple Pay. Dodatkowe profity? Mogą się pojawić choćby na lotniskach – np. ubezpieczenie bagażu czy dostęp do saloniku VIP przy opóźnieniu lotu.

Szukasz sprawdzonego banku?

Zainteresowały Cię możliwości nowoczesnej karty wielowalutowej? Wybierz sprawdzoną ofertę! Załóż konto bankowe od zaraz – precyzyjnie dopasowane do Twoich potrzeb. Korzystaj z darmowych przelewów i płatności BLIK-iem, braku prowizji za wypłaty gotówki w bankomatach oraz za korzystanie z karty płatniczej… Brzmi ciekawie? Sprawdź szczegóły i wybierz solidny rachunek bankowy. Połącz go z kontem walutowym i ciesz się możliwością dokonywania bezpiecznych płatności bezgotówkowych w wielu krajach!

Redakcja eplock.pl

"Eplock" to dynamiczna redakcja internetowa, która zajmuje się szerokim spektrum tematów związanych z biznesem, domem, motoryzacją, urodą, zdrowiem i lifestylem. Ich zespół redakcyjny skupia się na dostarczaniu czytelnikom inspirujących artykułów, praktycznych porad oraz aktualnych informacji na tematy związane z prowadzeniem biznesu, aranżacją wnętrz, nowościami ze świata motoryzacji, pielęgnacją urody, zdrowym stylem życia oraz modą. Celem redakcji "Eplock" jest nie tylko dostarczanie interesujących treści, ale także inspirowanie czytelników do podejmowania pozytywnych zmian w swoim życiu, zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Podstawy na temat łożysk kół
Objawy awarii układu hamulcowego
nietypowe etf-y

Jesteś zainteresowany reklamą?