Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Ja wybrać atrakcyjne mieszkanie dla studenta?

31 sierpnia 2021 mieszkanie dla studenta


Nowy rok akademicki zbliża się wielkimi krokami. Czas najwyższy rozejrzeć się za mieszkaniem dla studenta. Rodzice muszą się dobrze zastanowić, czy korzystniejszy jest wynajem czy może kupno mieszkania?

Lokalizacja – najważniejszy czynnik

Nie zależnie od tego, czy rodzice decydują się na zakup czy wynajem mieszkania dla studenta trzeba dobrze wybrać lokalizację nieruchomości.

Trzeba pamiętać, że studenci bardzo często mają zajęcia w różnych budynkach i często w różnych częściach miasta. Wybierając mieszkanie dla studenta koniecznie trzeba skoncentrować się na lokalizacjach, które mają dobrą komunikacją miejską. Mieszkania położone daleko od centrum to dodatkowy czas, który trzeba poświęcić na dotarcie do uczelni.

Mieszkanie, które znajduje się blisko uczelni to również dodatkowa korzyść w postaci obniżenia kosztów dojazdu.

Kupić czy wynająć?

Wybierając mieszkanie dla studenta do kupna często rodzice są ograniczeni zdolnością kredytową. Bardzo często jest to kawalerka, która wymaga mniejszych środków finansowych. Warto jednak zastanowić się nad innym rozwiązaniem.

Kupując większe mieszkanie w dobrej lokalizacji mamy szansę podnająć pokój innym studentom. Pieniądze otrzymane za wynajem najczęściej są w stanie pokryć ratę kredytu hipotecznego. Dzięki temu student ma mieszkanie, a rodzice nie muszą borykać się ze spłatą kredytu.

Niestety takie rozwiązaniem ma również swoje minusy. W dużym mieszkaniu, gdzie zawsze jest dużo ludzi, nie można liczyć na ciszę i spokój. Więcej studentów, to więcej imprez, które mogą być problemem w kontaktach z sąsiadami. Trzeba się na to przygotować.

Wybierając mieszkanie dla studenta do wynajmu również można zdecydować się na wynajęcie pokoju w mieszkaniu studenckim. Jest to duża oszczędność, gdyż koszt samodzielnego mieszkania jest nieporównywalnie większy.

Jak rozpocząć poszukiwania mieszkania do wynajmu?

Większość rodziców decyduje o wynajęciu mieszkania dla studenta. Trzeba pamiętać, że pozostawienie poszukiwań na ostatnią chwilę może skończyć się tym, że trzeba będzie zdecydować się na lokal, który nie spełnia naszych oczekiwań w 100 %.

Poszukiwania warto rozpocząć od dokładnego określenia wymagań. Metraż, lokalizacja to podstawowe czynniki, które decydują o cenie nieruchomości. Warto wcześniej dokładnie zastanowić, się czy korzystniej będzie wynająć mieszkanie umeblowane czy raczej puste.

Kolejnym krokiem jest porównanie cen. Mieszkania w tym samym mieście mogą różnić się ceną wynajmu nawet o kilkaset złotych! Przed rozpoczęciem oglądania należy dokładnie przyjrzeć się ofertom, które znajdziemy w internecie.

Kolejnym krokiem poszukiwań mieszkania dla studenta jest oglądanie nieruchomości, które zainteresowały nas w ogłoszeniach. Koniecznie trzeba obejrzeć co najmniej kilka mieszkań, by zorientować się, co nam się podoba, a co jest nie do przyjęcie. Oglądając ogłoszenia w internecie nie jesteśmy w stanie poznać rozkładu mieszkania, zorientować się czy jest jasne i przyjemne czy może ciemne i smutne. Wszystko trzeba sprawdzić osobiście.

Umowa najmu – najważniejszy dokument

Podpisanie umowy najmu to finalizacja transakcji, która ma zabezpieczać interesu obu stron.

Pierwszą czynnością, która musi zostać wykonana przed podpisaniem umowy najmu jest sprawdzenie czy osoba, z która rozmawiamy jest właścicielem nieruchomości. Konieczne jest sprawdzenie księgi wieczystej, z której dowiemy się ilu jest właścicieli i czy rozmawiamy z osobą decyzyjną.

W umowie najmu musi znaleźć się wysokość czynszu, ale również należy dokładnie określić kto ponosi koszty opłat za wodę, gaz czy ogrzewanie. Ważne jest również ustalenie nieprzekraczalnego terminu płatności.

Kolejnym elementem umowy jest określenie czasu trwania umowy. Studenci bardzo często wynajmują mieszkania na 10 miesięcy. Musi to zostać zaznaczone w umowie.

Integralnym elementem umowy najmu jest protokół zdawczo-odbiorczy. Powinny być w nim opisane wszystkie znajdujące się w lokalu sprzęty oraz standard lokalu na dzień przekazania. Dzięki temu dokumentowi unikniemy nieporozumień w momencie zdawania lokalu.

Redakcja eplock.pl

"Eplock" to dynamiczna redakcja internetowa, która zajmuje się szerokim spektrum tematów związanych z biznesem, domem, motoryzacją, urodą, zdrowiem i lifestylem. Ich zespół redakcyjny skupia się na dostarczaniu czytelnikom inspirujących artykułów, praktycznych porad oraz aktualnych informacji na tematy związane z prowadzeniem biznesu, aranżacją wnętrz, nowościami ze świata motoryzacji, pielęgnacją urody, zdrowym stylem życia oraz modą. Celem redakcji "Eplock" jest nie tylko dostarczanie interesujących treści, ale także inspirowanie czytelników do podejmowania pozytywnych zmian w swoim życiu, zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

czym ocieplać dom
dekoracje

Jesteś zainteresowany reklamą?