eplock.pl

eplock – biznes, lifestyle, motoryzacja, zdrowie

kaucja za mieszkanie
Dom

Wynajem mieszkania

Rynek deweloperski w naszym kraju wciąż się rozwija, a co za tym idzie rośnie zainteresowanie zakupem mieszkań i wynajmem. Kiedy decydujemy się na inwestycję chcemy, by była ona jak najlepsza i by przyniosła zamierzony zysk. Czy zawsze tak jest?

Poszukiwanie odpowiedniego mieszkania

W Polsce coraz częściej spotyka się mniejsze i większe biznesy związane z wynajmem mieszkań. Sam zakup lokalu, który przyniesie nam późniejszy zysk już jest dużym wyzwaniem. Jak zatem podejść do tego tematu, żeby zyskać jak najwięcej? Na samym początku należy się zastanowić do jakiej społeczności będzie zaadresowane nasze ogłoszenie o wynajmie. Jeśli chcemy skupić się na studentach, uczniach i młodych ludziach, z pewnością mieszkanie powinno być zlokalizowane w pobliżu uniwersytetów, punktów komunikacyjnych oraz w pobliżu rozwiniętej infrastruktury. Tu także należy skupić się na fakcie czy dany lokal da się podzielić na większą liczbę pokoi, które mogliby wynająć studenci. Jeśli zależy nam bardziej na ogłoszeniu skierowanym do młodych rodzin z dziećmi, zakupione przez nas mieszkanie powinno być przestronne, najlepiej z tarasem lub balkonem i windą w budynku. Jeśli znajdziemy już odpowiednie lokum, w dogodnej lokalizacji, możemy przejść do kolejnego ważnego punktu. Jak zabrać się za wynajem mieszkania?

Wynajem

Zapewne każdy kiedyś słyszał historię, w której to wynajmujący lokal ludzi przysparzali wiele kłopotów, nie płacili za mieszkanie, sąsiedzi skarżyli się na hałasy, a na końcu wypowiadając umowę okazywało się, iż nasze cztery kąty są w zatrważającym stanie. Jak uniknąć takich problemów? Z pewnością należy zamieścić odpowiednie ogłoszenie, które będzie wskazywało do jakich osób jest ono skierowane. Gdy już umówimy się na oglądanie mieszkania należy zaznaczyć klientom czego od nich oczekujemy. Sporządzenie odpowiedniej umowy jest jedną z najważniejszych kwestii. Często umowa najmu uzależniona jest od wpłacenia kaucji przez najemcę. Stanowi to swoiste zabezpieczenie wynajmującego przed zniszczeniami, które spowodować może klient. Należy pamiętać jednak, iż kaucja nie może być wyższa niż dwunastokrotność miesięcznego czynszu za dany lokal. Praktykowane sumy są jednak dużo niższe i stanowią zazwyczaj trzykrotność miesięcznego czynszu. Jeśli kaucja za mieszkanie zostanie już wpłacona, a umowa podpisana nie pozostaje nic innego, jak sprawdzanie miesięcznych zysków, z takowej inwestycji. Trzeba mieć jednak na uwadze, iż kaucje za mieszkanie należy zwrócić maksymalnie miesiąc po opuszczeniu przez lokatorów mieszkania. Kaucja nie powoduje całkowitego spokoju dla wynajmujące, ale jest choć drobnym zabezpieczeniem w przypadku zniszczenia mienia.

Ceny za wynajem mieszkania

Ceny za wynajmem mieszkania są bardzo zróżnicowane. Takie, które w jednym mieści mogą wydawać się zawrotną sumą, w innym są najniższym progiem cenowym. Wszystko zatem w dużej mierze zależy od lokalizacji. Ceny mieszkań w większych miastach są dużo wyższe, niż w tych, w których nie ma chociażby uniwersytetów. Kolejną ważną kwestią jest standard mieszkania, a także jego powierzchnia i ilość pomieszczeń. Z pewnością dużo lepszą renomą, a co za tym idzie wyższą ceną, cieszą się lokale, które zlokalizowane są w nowym budownictwie. Kolejną cechą, która zwiększa cenę jest miejsce parkingowe przypisane do lokalu oraz winda. To z pewnością przyciągnie klientów, którzy będą skłonni zapłacić wyższą cenę za takie udogodnienia.

Wynajem mieszkania może być pomysłem na biznes, ale może też przynieść wiele problemów. Należy dobrze przygotować się do takiej inwestycji i zgłębić temat, którym chcemy się zająć.