eplock.pl

eplock – biznes, lifestyle, motoryzacja, zdrowie

Rynek pracy w Płocku
Biznes

Rynek pracy w Płocku. Gdzie szukać pracy?

Położony w województwie mazowieckim Płock nie jest dużym rynkiem pracy. Mimo malejącego bezrobocia, mieszkańcy tego miasta często bezskutecznie poszukują zatrudnienia przez wiele miesięcy. Jak i gdzie szukać pracy w Płocku?

Praca Płock – aktualna stopa bezrobocia

Miejski Urząd Pracy w Płocku systematycznie publikuje informacje o stopie bezrobocia. Jak miasto wypada w tej statystyce na tle kraju? W sierpniu 2021 r. stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 5,8 proc., z kolei w Płocku była wyższa i przyjęła wartość 6,5 proc. Jeżeli jednak spojrzeć na dane historyczne, to mieszkańcy Płocka mogą być zadowoleni – stopa bezrobocia spada z miesiąca na miesiąc. W ciągu 2021 r. wynosiła ona:

 • Styczeń, luty – 7,3 proc.
 • Marzec – 7,1 proc.
 • Kwiecień – 6,9 proc.
 • Maj – 6,7 proc.
 • Czerwiec – 6,6 proc.
 • Lipiec, sierpień – 6,5 proc.

Płocki rynek pracy, podobnie jak inne regionalne rynki, odczuł skutki pandemii COVID-19. Początek 2020 r. przyniósł dużą redukcję miejsc pracy, dziś jednak coraz więcej pracodawców decyduje się na ich tworzenie.

Gdzie szukać pracy w Płocku – lista zawodów deficytowych

Na terenie Płocka nie działa wiele zakładów pracy. Jednym z największych pracodawców jest Polski Koncern Naftowy Orlen. Wielu mieszkańców pracuje w handlu i usługach. W jakim kierunku warto się kształcić, aby zdobyć pracę w Płocku? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto zajrzeć do publikacji „Barometr zawodów”. To cykliczna informacja o zawodach deficytowych, zrównoważonych i nadwyżkowych. Gdzie szukać pracy w Płocku?

Praca Płock – zawody deficytowe w 2021 r.:

 • Pielęgniarki i położne
 • Ratownicy medyczni
 • Fizjoterapeuci i masażyści

Lista zawodów deficytowych w Płocku jest krótka i związana z branżą medyczną. Duże zapotrzebowanie na specjalistów ma związek z funkcjonowaniem na terenie miasta dwóch szpitali oraz Polikliniki MSWiA.

Aktualnie najmniejsze szanse na znalezienie pracy w Płocku mają ekonomiści. Ta profesja znalazła się na liście zawodów nadwyżkowych.

Ogłoszenia Płock praca – ile płacą pracodawcy?

Mimo malejącego bezrobocia na płockim rynku pracy warunki zatrudnienia wciąż dyktują pracodawcy. Ile można zarobić, pracując w jednej z firm zlokalizowanych na terenie Płocka? Zarobki uzależnione są od wielu czynników, w tym przede wszystkim branży, doświadczenia i zakresu obowiązków. Pewną wskazówką może być jednak przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w województwie mazowieckim. Jak podaje Urząd Statystyczny w Warszawie, w sierpniu 2021 r. wynosiło ono 6746,93 zł. Jeżeli spojrzeć na dane historyczne, to zauważalny jest trend wzrostowy.

Gdzie znaleźć aktualne oferty pracy – Płock

Aktualnie najefektywniejszym sposobem poszukiwania pracy jest regularne przeglądanie portali ogłoszeniowych. Jak szukać pracy w takich serwisach?

Ogłoszenia Płock praca – podstawowe zasady poszukiwania pracy przez portale z ogłoszeniami:

 • Wybierz 1-2 portale. Ponieważ wielu pracodawców publikuje to samo ogłoszenie w wielu miejscach, przeglądanie wszystkich serwisów nie ma większego sensu. Interesują Cię świeże ogłoszenia? Zajrzyj na Praca Płock.
 • Korzystaj aktywnie z wyszukiwarki. Wpisz np. interesujący Cię zawód, aby nie przeglądać wszystkich opublikowanych ogłoszeń.
 • Przed rozpoczęciem poszukiwań odśwież swoje dokumenty rekrutacyjne – CV i list motywacyjny. W ten sposób będziesz mógł szybko odpowiedzieć na oferty, które Cię zainteresują.

Innym sposobem na znalezienie zatrudnienia jest skorzystanie z pomocy doradców z urzędu pracy. Zarejestrowanie się w urzędzie może być korzystne dla osób o niewielkim doświadczeniu, które chętnie skorzystałyby ze stażu lub wzięły udział w projektach aktywizacyjnych.