Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Inwestowanie dla mniejszych inwestorów, czyli ETF dla każdego

12 kwietnia 2023 Inwestowanie dla mniejszych inwestorów

Czy dla małych inwestorów istnieje możliwość inwestowania na giełdzie bez ponoszenia niepotrzebnego ryzyka oraz narażania się na wysokie koszty? Z odpowiedzią przychodzą fundusze ETF. Są to fundusze inwestycyjne notowane na giełdzie, których zasada działania opiera się na naśladowanie koniunktury rynku wybranych indeksów giełdowych. Czym są ETFy? Jaką jest różnica pomiędzy Nikona typowymi funduszami inwestycyjnymi? Z jak i ryzykiem wiąże się inwestowanie w ETFy?

ETF fundusz, ale nieco inny

Fundusz ETF jest oczywiście funduszem inwestycyjnym, natomiast nie należy go traktować tak, jak wszystkich innych funduszy. Podstawowa różnica polega na tym, że fundusze ETF są przedmiotem obrotu na giełdzie. Jednostki uczestnictwa są traktowane jako akcje, podczas gdy w skład funduszu wchodzą papiery wartościowe innych podmiotów emisyjnych. Nie są tożsame ani z Funduszami Inwestycyjnymi Otwartymi, ani z Funduszami Inwestycyjnymi Zamkniętymi. Aby rozpocząć inwestowanie w ETF, należy dokonać zakupu jednostek uczestnictwa określanych jako certyfikaty inwestycyjne. W tym momencie inwestor staje się udziałowcem funduszu i ma prawo do części jego zysku wypracowanego w oparciu o zainwestowany przez inwestora kapitał. Uczestnictwo w ETF przebiega w sposób płynny. W każdej chwili możliwa jest sprzedaż i zakup jednostek uczestnictwa A obrót nimi możliwy jest podczas każdej sesji. Za płynność ETFow odpowiedzialni są moderatorzy giełdowe, którzy dokonują stosownych transakcji.

ETF, czyli inwestowanie przez naśladowanie

Metoda naśladowania w ETFach jest odzwierciedleniem wybranego indeksu giełdowego. Jest to możliwe przez zdywersyfikowanie portfela inwestycyjnego w taki sam sposób, jak ma to miejsce w nadrzędnym indeksie, przy zachowaniu odpowiednich proporcji. Celem funduszu nie jest osiąganie większych zysków niż indeks, ale utrzymanie stabilnej dynamiki odzwierciedlającej ruchy koniunkturalne na giełdzie w zakresie wybranego indeksu. W ten sposób możliwe jest inwestowanie w największe indeksy krajowe oraz w indeksy giełdowe zagraniczne. Fundusze ETF podlegają unijnym i krajowym regulacjom. Są to fundusze zarządzane pasywne i generujące niskie koszty. Średnie koszty w ich przypadku to kilka dziesiątych procenta podczas gdy w przypadku akcji, koszty sięgają kilku lub nawet kilkunastu procent. Ma to związek z brakiem konieczności śledzenia i analizy rynku, gdyż koszyk spółek jest względnie stały.

Chociaż tak, jak w przypadku innych form inwestowania nie można mówić, że ETFy są całkowicie bezpieczną formą inwestycji, jednak niosą one za sobą relatywnie niskie ryzyko inwestycyjne. Dzieje się tak za sprawą inwestowania nie w akcje spółek a w indeksy giełdowe. Zachodzi tu duża dywersyfikacja zapewniająca stabilne wzrosty. Te zaś są szacowane jako średnie zwroty z inwestycji, zatem jest to doskonałą metodą na zapoznanie się z mechanizmami kierującymi rynkiem oraz zminimalizowanie kosztów ponoszonych z pomnażania kapitału. Czy to rozwiązanie jest doskonale? Z pewnością jest to jedna z najciekawszych propozycji dla nowych inwestorów.

Materiał zewnętrzny

Redakcja eplock.pl

"Eplock" to dynamiczna redakcja internetowa, która zajmuje się szerokim spektrum tematów związanych z biznesem, domem, motoryzacją, urodą, zdrowiem i lifestylem. Ich zespół redakcyjny skupia się na dostarczaniu czytelnikom inspirujących artykułów, praktycznych porad oraz aktualnych informacji na tematy związane z prowadzeniem biznesu, aranżacją wnętrz, nowościami ze świata motoryzacji, pielęgnacją urody, zdrowym stylem życia oraz modą. Celem redakcji "Eplock" jest nie tylko dostarczanie interesujących treści, ale także inspirowanie czytelników do podejmowania pozytywnych zmian w swoim życiu, zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Podstawy na temat łożysk kół
Objawy awarii układu hamulcowego
nietypowe etf-y

Jesteś zainteresowany reklamą?