Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Czym się różni drukarka fiskalna od kasy fiskalnej?

19 czerwca 2022


Niezależnie od obszaru, w którym działa nasze przedsiębiorstwo, nie ominie nas zapoznanie się z urządzeniami takimi jak kasa fiskalna bądź drukarka fiskalna. Jeśli tylko prowadzimy sprzedaż na rzecz osób fizycznych, mamy obowiązek ewidencjonowania naszych obrotów za ich pomocą. Jakie urządzenie wybrać? Jaka jest różnica między kasą a drukarką? Na te pytania należy sobie odpowiedzieć przed rozpoczęciem działalności.

Kasa a drukarka. Czym się różnią?

Kasa fiskalna to urządzenie, o którym słyszymy najczęściej. Nic dziwnego – kasa to stosunkowo proste w obsłudze urządzenie, które nie wymaga od osoby prowadzącej przedsiębiorstwo szczególnej wiedzy na temat skomplikowanych systemów informatycznych. Pracuje samodzielnie, wystawiając paragony fiskalne przy użyciu danych wprowadzanych do niej bezpośrednio przez osobę obsługującą, za pomocą klawiatury. Potrzebne informacje takie jak chociażby baza towarów i usług mogą więc być aktualizowane i dodawane w samej kasie.

Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy zamiast kasy wybierzemy drukarkę fiskalną. W przeciwieństwie do tej pierwszej do poprawnego działania wymaga ona odpowiedniego zaplecza w postaci programu sprzedażowego zainstalowanego na komputerze. Program oprócz zarządzania naszą bazą usług i towarów weryfikuje także przypisane do jej pozycji stawki podatku oraz automatycznie rejestruje rozchód towaru w naszej bazie.

Co wybrać?

Tak nakreślona różnica skłaniałaby nas raczej do wybrania kasy fiskalnej jako urządzenia za pomocą, którego będziemy ewidencjonować nasze obroty. Wszyscy cenimy sobie przecież prostotę i łatwość użytkowania. Wybór pomiędzy obydwoma urządzeniami w rzeczywistości nie jest jednak tak prosty i zależy w dużej mierze od charakterystyki naszego przedsiębiorstwa.

Jeśli prowadzimy niewielką działalność o raczej stałym i wąskim wachlarzu oferowanych produktów i usług, skorzystanie z kasy fiskalnej będzie naturalnym wyborem. W przypadku większych biznesów o szybko zmieniającym się, dużym asortymencie kasa zacznie natomiast generować więcej pracy niż sama oszczędza. Dobry program do drukarki fiskalnej pozwoli nam na dynamiczne i sprawne zarządzanie bazą produktów oraz automatyzację procesów takich jak wspomniany wyżej rozchód towaru. Przy dużej skali działalności wykonywanie tych czynności manualnie z poziomu kasy zwyczajnie sparaliżuje nasz biznes.

Warto także wspomnieć o dodatkowych możliwościach, które daje nam drukarka fiskalna. Dzięki zastosowaniu algorytmów i baz danych pozwalają nam one na generowanie licznych raportów i analiz obrazujących procesy zachodzące w naszej firmie.

Posiadanie więc jednego z omawianych przez nas urządzeń to nie tylko obowiązek, ale i konkretne wsparcie dla naszego przedsiębiorstwa.

Redakcja eplock.pl

"Eplock" to dynamiczna redakcja internetowa, która zajmuje się szerokim spektrum tematów związanych z biznesem, domem, motoryzacją, urodą, zdrowiem i lifestylem. Ich zespół redakcyjny skupia się na dostarczaniu czytelnikom inspirujących artykułów, praktycznych porad oraz aktualnych informacji na tematy związane z prowadzeniem biznesu, aranżacją wnętrz, nowościami ze świata motoryzacji, pielęgnacją urody, zdrowym stylem życia oraz modą. Celem redakcji "Eplock" jest nie tylko dostarczanie interesujących treści, ale także inspirowanie czytelników do podejmowania pozytywnych zmian w swoim życiu, zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Konstrukcje wsporcze
praca kierowcy
wybory

Jesteś zainteresowany reklamą?