Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Analiza finansowa, w jakim celu się ją wykonuje?

5 września 2021 analiza finansowa


Każda firma, aby prawidłowo funkcjonowała, musi być regularnie nadzorowana poprzez prowadzenie analiz. Tylko tak będziemy mieć pewność, że nie przeoczymy żadnego istotnego szczegółu, który niestety mógłby doprowadzić nie tylko do problemów, ale także do zmniejszenia wydajności i rozwoju działalności. Analiza finansowa regularnie wykonywana przez wykwalifikowane osoby jest więc konieczna. Możemy dzięki temu nie tylko wyłapać ewentualne błędy, ale także zareagować w razie jakichkolwiek problemów, eliminując je.

Analiza finansowa, czy w każdym przedsiębiorstwie powinna być wykonywana?

Analiza finansowa powinna być wykonywana w każdym przedsiębiorstwie bez wyjątku. Możemy być w tym przypadku pewni, że regularnie będą sprawdzane nie tylko przychody firmy, ale także wydatki i ewentualne zadłużenia. Dzięki temu uzyskamy kontrolę nad tym, co dzieje się w danym przedsiębiorstwie, a to z kolei pozwala na reakcję w odpowiednim momencie, kiedy zauważymy jakiś problem, który należałoby wyeliminować natychmiast. Musimy mieć jednak pewność, że analizę finansową będzie przeprowadzać osoba w pełni kompetentna, a także zaznajomiona z sytuacją firmy.

Kto powinien przeprowadzać analizę finansową?

Kiedy mamy do czynienia z przedsiębiorstwem dużym, to zazwyczaj zatrudnia się osoby z zewnątrz do wykonywania analizy finansowej. Jednak bardzo często przedsiębiorstwo zatrudnia na etat osobę, która wykonuje analizy regularnie, wyłącznie dla danego przedsiębiorstwa i to dla niej przygotowane jest biuro np. w kadrach firmy. Wszystko zależy od tego, jakie możliwości finansowe ma dane przedsiębiorstwo i czy może sobie pozwolić na zatrudnienie konkretnej osoby na stałe. Jednak analiza finansowa powinna być przeprowadzona przez osobę, która zna firmę i jej możliwości bardzo dobrze. Wie, jakie wydatki, zadłużenia, a także plan na dalszy rozwój ma dane przedsiębiorstwo. Tylko taka wiedza pozwoli na wyeliminowanie błędów natychmiast i zareagowanie, jeszcze zanim pojawią się trudności. Prawidłowo wykonana analiza finansowa i porównanie jej z innymi analizami, które miały miejsce w przeszłości pozwoli na uzyskanie obrazu sytuacji, w jakiej znajduje się dana firma. Możemy być pewni w tym przypadku, że każde przedsiębiorstwo, da sobie radę z ewentualnymi trudnościami natychmiast.

Co jest brane pod uwagę, kiedy wykonywana jest analiza finansowa?

Osoba wykonująca analizę finansową musi mieć do dyspozycji nie tylko dokumenty pokazujące obroty w danej firmie, ale także dotyczące zadłużeń, wydatków i wszelkich innych kwestii, gdzie zostały wykorzystane pieniądze firmowe. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność co do prawdziwości wyników analizy, a tylko taka rzeczywiście jest trafna i pomocna. Musimy być pewni, że osoba odpowiedzialna za wykonanie analizy finansowej otrzymała wszystkie materiały, których może potrzebować do jej prawidłowego wykonania, aby kompleksowo ją przeprowadzić. Warto się o to postarać, bo możemy dzięki temu rzeczywiście wyeliminować wszystkie błędy, które niestety doprowadzają nie tylko do zadłużeń w firmie, a także przede wszystkim wydawane są pieniądze, które nie są do końca dobrą inwestycją i przedsiębiorstwo na tym traci.

Kiedy warto przeprowadzać analizy finansowe?

Tego rodzaju analizy w wielu firmach przeprowadzane są kwartalnie, a w innych nawet raz w miesiącu. Mniejsze przedsiębiorstwa decydują się często na przeprowadzanie analiz tylko raz w roku, jednak to w wielu przypadkach średnio się sprawdza. Nie możemy bowiem w porę wyeliminować czynników, które działają na niekorzyść danego przedsiębiorstwa. Warto więc analizy przeprowadzać jak najczęściej, bo to sprawia, że rzeczywiście możliwa jest bardzo szybka i stosowna reakcja w razie problemów.

Programy przeprowadzające analizy finansowe

Często mamy do dyspozycji nie tylko osoby, które mogą dla nas wykonać analizę finansową, a także oprogramowanie, które zrobi to automatycznie. Możemy dzięki temu w każdym momencie porównać wyniki analiz i dzięki temu poradzić sobie, ze wszystkimi ewentualnymi problemami, bo zostaną w porę odkryte. Należy jednak mieć na uwadze, że niezależnie jak będzie przeprowadzana analiza finansowa to kluczem jest tutaj regularność. Tylko bowiem porównanie do siebie kilku analiz z przeszłości pozwala na zareagowanie w porę, jeśli chodzi o pojawiające się problemy. Musimy pamiętać, że to właśnie finanse są motorem, który pozwala na rozwój w danym przedsiębiorstwie, a także odpowiednio zadbane ochraniają firmę przed bankructwem i załamaniem. Warto więc pilnować sytuacji i regularnie ją sprawdzać, aby nie było za późno na wprowadzenie zmian, które byłyby dla przedsiębiorstwa korzystne.

Redakcja eplock.pl

"Eplock" to dynamiczna redakcja internetowa, która zajmuje się szerokim spektrum tematów związanych z biznesem, domem, motoryzacją, urodą, zdrowiem i lifestylem. Ich zespół redakcyjny skupia się na dostarczaniu czytelnikom inspirujących artykułów, praktycznych porad oraz aktualnych informacji na tematy związane z prowadzeniem biznesu, aranżacją wnętrz, nowościami ze świata motoryzacji, pielęgnacją urody, zdrowym stylem życia oraz modą. Celem redakcji "Eplock" jest nie tylko dostarczanie interesujących treści, ale także inspirowanie czytelników do podejmowania pozytywnych zmian w swoim życiu, zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Podstawy na temat łożysk kół
Objawy awarii układu hamulcowego
nietypowe etf-y

Jesteś zainteresowany reklamą?