eplock.pl

eplock – biznes, lifestyle, motoryzacja, zdrowie

mieszkanie na parterze
Dom

Mieszkanie na parterze – czy warto?

Poszukiwanie idealnego mieszkania to zadanie niełatwe. Podczas przeglądania wielu ofert zwraca się uwagę na szereg aspektów, takich jak: dostęp do komunikacji miejskiej, lokalizację, okolicę, sąsiadów albo czynsz. Każda z tych rzeczy może wpłynąć nie tylko na cenę mieszkania, ale również na naszą decyzję odnośnie wynajmu bądź zakupu takiego lokum. Co jednak z kondygnacją? Jak się okazuje, bardzo wiele osób zwraca na to uwagę. Jeśli budynek jest wysoki i nie posiada windy, wizja codziennego wspinania się na nawet czwarte piętro może zepsuć humor każdemu. A mieszkanie na parterze? Miewa ono swoich zwolenników, jak i przeciwników. Warto przyjrzeć się dlaczego.

Mieszkanie na parterze – zalety

Co można zaliczyć do zalet mieszkania na parterze? Przede wszystkim jest nią szczególna wygoda. Mowa tutaj o bliskości do wyjścia z budynku oraz braku potrzeby wspinania się po schodach lub czekania na nierzadko zatłoczoną lub nieprzyjaźnie wyglądającą windę. Z tego powodu mieszkanie na parterze sprawdzi się dla osób starszych lub doświadczających jakiś niepełnosprawności, które mogłyby utrudnić codzienne spacery po schodach. Zaletę tę docenią również młodzi rodzice, których dzieci korzystają jeszcze z wózka. Można podpiąć to zagadnienie pod zabawę przed domem, gdzie dzieci chętnie jeżdżą swoimi rowerami oraz hulajnogami. Mieszkanie na parterze nie tylko okaże się wygodniejsze dla rodziców, ale i dzieci, które mogą sobie o wiele łatwiej poradzić ze zniesieniem lub wniesieniem roweru po kilku stopniach.

Zdarza się, że lokale na parterze kosztują o wiele mniej, niż na wyższych piętrach. Wynika to z mniejszego zainteresowania przez klientów właśnie parterem. Można sprytnie to wykorzystać i załatwić sobie tańsze mieszkanie.

Coraz częściej na nowych osiedlach do mieszkań na parterze dołącza się małe ogródki. Kawałek zieleni oddzielony od ulicznego zgiełku płotem sprawia, że ludzi chętniej patrzą na mieszkania na parterze. Zamiast na balkonie, można odpocząć we własnym ogródku, który może być nie tylko przyjemnym miejscem do relaksu, ale również do zabawy dla dzieci albo też posadzenia kilku roślin i zajmowaniu się nimi w ramach hobby.

Mieszkania na parterze – wady

Jak wszystko – mieszkania na parterze miewają swoje własne wady, które niektórych potencjalnych klientów mogą zupełnie od siebie odstraszają. Mowa tutaj przede wszystkim o hałasie, który w o wiele większym stopniu dociera z ulicy, niż w przypadku lokali na wyższych piętrach. Niestety bywa tak, że mieszkając na parterze i mając otwarte okna można być świadkiem rozmów innych osób. Ludzie wychodzą przed blok, by zapalić papierosa albo długo żegnają się z osobą, która wcześniej odprowadziła ich pod dom. W przypadku papierosów, poza hałasem może również dolecieć do nas nieprzyjemny zapach, który będzie w szczególności przeszkadzał osobom niepalącym. Poza tymi oczywistymi odgłosami zdarzyć się mogą również odgłosy placu zabaw albo ruchliwej ulicy. Ponadto zdarza się, że mieszkańcy parteru słyszą bardzo wyraźnie każdy ruch na klatce schodowej, ponieważ każdy mieszkaniec oraz gość musi przejść pod ich drzwiami. Na pewno nie jest to przyjemna alternatywa dla osób lubiących ciszę oraz tych z lekkim snem.

Niektórzy wspominają, że mieszkania na parterze bywają dość chłodne i wilgotne, co nie powinno być problemem, jeśli właściciel zadbał o odpowiednią izolację. Warto jednak mieć ten aspekt na uwadze podczas poszukiwania mieszkania.

Co z bezpieczeństwem? Mieszkanie na parterze jest w większym stopniu narażone na włamania, co jest oczywistym faktem. Otwarte okno dla zwinnego złodzieja nie jest problemem – tym bardziej, jeśli posiada się otwarty balkon. Z tego powodu podczas nieobecności mieszkańców powinno się zamykać szczelnie okna. Taki obowiązek może być również nałożony nocą, co zimą nie jest problemem, ale latem powoduje niedogodności. Na ten problem da się jednak zaradzić poprzez antywłamaniowe rolety. Poza tym w coraz większej ilości osiedli widnieje monitoring, który zapewnia mieszkańcom bezpieczeństwo i spokój.

Czy warto mieszkać na parterze?

Jak się okazuje jest to kwestia indywidualna. Na zamkniętym albo dobrze strzeżonym osiedlu, gdzie występuje kultura i poszanowanie pomiędzy sąsiadami, okazać się może, że nie ma lepszego miejsca do mieszkania jak parter. W innych okolicznościach warto mieć na uwadze niedogodności i się do nich dostosować na różnego rodzaju sposoby, które pozwolą mieszkać w spokoju i bez zakłóceń. Jeśli problemy z mieszkaniem na parterze są widoczne, warto porozmawiać z najemcą o tańszej cenie za wynajem, co pozwoli chociaż nie przepłacać za mało komfortowe warunki bytowania.