eplock.pl

eplock – biznes, lifestyle, motoryzacja, zdrowie

garaż bez pozwolenia
Motoryzacja

Garaż bez pozwolenia, czy jest możliwy?

Garaż jest bez wątpienia niezbędnym elementem, kiedy chcemy mieć pewność, że nasz samochód będzie miał właściwe miejsce, aby nie ulegał zniszczeniu poprzez czynniki atmosferyczne. Warto więc zadbać o to, aby znaleźć już wybudowany garaż i go wynająć lub wykupić. Mamy także możliwość wybudowania własnego garażu tak, aby korzystać z niego wtedy, kiedy będziemy tego potrzebować. Wiele osób jednak zastanawia się nad tym, czy garaż bez pozwolenia jest w ogóle możliwy, bo to właśnie kwestie dotyczące dokumentów związanych z jego budową, zniechęcają potencjalnych klientów gotowych na jego budowę.

Garaż bez pozwolenia, kiedy jest możliwy?

Garaż bez pozwolenia jest możliwy wyłącznie w kilku aspektach. Musimy pamiętać, że nie zapłacimy żadnej kary tylko wtedy, kiedy spełnimy dosłownie wszystkie wymagania, warto więc tego pilnować. Możemy liczyć na to, że budowa blaszaka lub garażu drewnianego bez pozwolenia jest możliwa tylko wtedy, kiedy będziemy z niego korzystać nie zgłaszając do 180 dni. Po tym czasie jesteśmy zmuszeni go zgłosić i uzyskać potrzebne dokumenty na jego posiadanie, albo go rozebrać. W przeciwnym wypadku, kiedy nie dopełnimy tego terminu to możemy spodziewać się często wysokich kar finansowych. Lepiej więc w porę go zalegalizować, uzyskując potrzebne pozwolenie lub rozebrać go, zanim określony czas upłynie. Bardzo ważnym aspektem więc jest, aby tego dopilnować. Jest to jednak bardzo korzystne rozwiązanie, kiedy wiemy, że garaż będzie wyłącznie tymczasowy np. kiedy stawiamy go na budowie. Możemy mieć pewność, że nasz pojazd przez ten czas będzie miał swoje miejsce i nie będzie niszczał, a my nie będziemy martwić się o garaż, który jest wyłącznie tymczasowy. Jest to także bardzo dobre wyjście wtedy, kiedy nie do końca wiemy, gdzie chcielibyśmy, aby znajdował się nasz garaż. Możemy wtedy liczyć na wypróbowanie danego miejsca i jeśli nam się spodoba, to zalegalizowanie garażu, lub rozebranie go.

Czy możemy wybudować garaż na własnej działce?

Kiedy jesteśmy właścicielami działki np. na której stoi nasz dom to możemy pozwolić sobie na budowę garażu bez pozwolenia. Bardzo istotne są jednak czynniki, które musimy spełnić, a mianowicie garaż nie może przekraczać powierzchni 35 m2. Mimo wszystko po budowie warto zgłosić garaż, choć nawet bez tego nie powinniśmy mieć z tego tytułu problemów. Należy jednak poza określoną maksymalną powierzchnią, którą może mieć nasz garaż pamiętać, aby nie znajdowały się na danej działce więcej niż jeden. Jest to bardzo ważne, bo tylko tak będziemy pewni, że garaż bez pozwolenia nie przysporzy nam problemów i co gorsza, nie narazi nas na kary finansowe. Warto więc nie tylko zadbać o pasujący i zgodny z prawem metraż, ale także o ilość garażów na danej działce. Jest to kluczowe, aby garaż bez pozwolenia nie stał się dla nas problematyczny. W przeciwnym wypadku jesteśmy zmuszeni zgłosić go przed upływem 180 dni, mimo że będzie stał na naszej działce i uzyskać pozwolenie na korzystanie z tej budowli. Inaczej nie tylko narazimy się na karę finansową, ale także będziemy zmuszeni rozebrać nasz garaż, co uniemożliwi korzystanie z niego.

Kiedy warto postawić garaż bez pozwolenia tymczasowy?

Bardzo wiele osób potrzebuje garażu tylko na określony czas lub nie wie do końca, gdzie finalnie będzie miał się znajdować, aby był wygodny w użytkowaniu. W tym przypadku zdecydowanie się na garaż wykonany z blachy lub drewna, tymczasowy będzie najlepszym z możliwych rozwiązań. Jeśli się sprawdzi, to albo możemy go zgłosić, albo rozebrać i zmienić jego miejsce. Ponadto tymczasowe rozwiązania tego typu sprawdzają się w sytuacji, kiedy potrzebujemy garażu np. na budowie. Przed jej ukończeniem lub kiedy nie upłynie termin 180 dni, możemy garaż spokojnie rozebrać i nie musimy załatwiać na niego pozwoleń. Jest to bardzo ważne, bo jeśli ma to być opcja wyłącznie tymczasowa, to rzeczywiście nie warto tracić czasu na załatwianie biurokracji i prawo daje nam taką możliwość. Jednakże tutaj także metraż nie może przekraczać 35m2. O tym musimy pamiętać, aby nie narazić się na żadne problemy. Kiedy więc chcemy wykonać dla siebie garaż bez pozwolenia to jest to jak widać możliwe. Jednak wyłącznie wtedy, kiedy będziemy stosować się do wytycznych, które określone są przez prawo. W tym przypadku będziemy mogli bezpiecznie go użytkować przez określony czas lub na stałe. W zależności od tego, jakiej wielkości jest garaż, a także gdzie ostatecznie się znajduje, bo to także jest bardzo istotny czynnik, często wręcz decydujący.