Rejestracja i logowanie

Żeglarze rywalizowali na Wiśle (zdjęcia)

Sport 02-09-2017 Autor: Michał Michalak Foto: Michał Michalak.
0

38 jachtów wzięło udział w 47. Regatach o Puchar Wrzosu i Prezydenta Miasta Płocka. To najstarsze żeglarskie wyścigi w Polsce z kategorii tych rozgrywanych bez choćby jednego roku przerwy.

Wszyscy uczestnicy rywalizowali w czterech klasach: T3 (najcięższe i największe jednostki), T2, T1, T (dla łódek powyżej 25 lat). Żeglarze ścigali się w dosyć dobrych warunkach pogodowych, bo mimo że nad Wisłą nie zaświeciło nawet na chwilę słońce, to nie można było narzekać na wiatr, który wiał z prędkością 3-4 w skali Beauforta. W zawodach, 33. raz z rzędu, wziął udział Leszek Bartosik startujący w klasie T1.

- Zaczynaliśmy z bratem, pływając kajakiem, ale później liczyły się już tylko żaglówki – wspomina. - Dlaczego się przesiedliśmy? Z powodu wygodnictwa, bo nie trzeba było wiosłować (śmiech). Tak na serio to zapisałem się do “Morki” prawie 35 lat lat temu i od tamtego czasu nie opusciłem nawet jednych regat, które zdarzyło mi się nieraz wygrywać. Pływam we wszystkich zawodach na Zalewie Włocławskim i okazjonalnie także w innych częściach Polski. Kiedyś rywalizowałem w klasie T3, ale później zmieniłem łódkę na mniejszą.

 

Mimo że większość uczestników stanowili mężczyźni, to na starcie pojawiły się także kobiece załogi.

- Ja startuję w klasie T2 razem z siostrą, która pełni funkcję sternika - wyjaśnia Katarzyna Matusiak. - Swój pierwszy rejs odbyłam, jak miałam ok. 10 lat, ale nie pamiętam zbyt wiele, bo to było dawno (śmiech). Na pewno było to na Wiśle, ale tak raczej turystycznie. Bardzo lubię żeglować, choć to moja siostra zna wszystkie tajniki tego sportu, ale jak jest okazja, to chętnie się przyłączam. Nie zwracamy specjalnej uwagi, czy dookoła dominują mężczyźni, czy nie, bo uprawiamy nasze hobby, i tylko to się liczy.

 

W klasie T3 najlepszy okazał się Piotr Just przed Maciejem Kroczewskim i Michałem Machowskim.

W T2 równych sobie nie miał Krzysztof Lewandowski, który wyprzedził Justynę Matusiak i Patryka Romanowskiego.

W T1 triumfował Leszek Bartosik, dystansując Przemysława Makowskiego i Pawła Jędrzejewskiego.

W klasie najmniejszych łódek wygrał Andrzej Lewandowski, a 2. i 3. miejsce na podium zajęli, odpowiednio, Mirosław Ciecierski i Marcin Kucelman.

Puchar Wrzosu przyznawany najlepszemu klubowi zdobył PTTK "Morka".

komentarze (0)
Dodaj komentarz

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu

dodaj komentarz
Czytaj także
<-- -->