Rejestracja i logowanie

Rozwiązania eliminujące z polskiego rynku bukmacherów bez licencji

Lifestyle 05-09-2018 Autor: materiał partnera
0
Rozwiązania eliminujące z polskiego rynku bukmacherów bez licencji

Jeszcze nie dawno szara strefa na rynku bukmacherskim w Polsce przekraczała 90%! Wydaje się to wręcz nieprawdopodobne, a jednak tak było. Obecnie legalni bukmacherzy odzyskują rynek, ale do ideału jest jeszcze daleko.

Polska branża bukmacherska przez długi czas cechowała się ogromną liczbą firm działających w szarej strefie, nie przestrzegających obowiązujących w Polsce przepisów i nie stosujących się do ustawowych wymogów. Choć obecnie problem z nielegalnymi bukmacherami nieco zmalał, to wciąż jest obecny. Jakie są jego źródła? W jaki sposób próbuje się mu przeciwdziałać i czy te próby są skuteczne?

Źródła problemu
Zacznijmy od tego, jakie firmy określane są mianem nielegalnych bukmacherów i jak można je rozpoznać. Wychodząc z założenia, że legalne firmy bukmacherskie muszą posiadać licencję i spełniać wymogi ustawowe dotyczące m.in. formy działalności gospodarczej oraz braku zaległości podatkowych, a także płacić w Polsce podatki, można stwierdzić, że nielegalni bukmacherzy to te firmy, które podatków w Polsce nie płacą, a także działają bez polskiego zezwolenia i nie przestrzegają obowiązujących w Polsce przepisów.
Tego typu firmy funkcjonują poza naszym krajowym prawem, uważając jednocześnie, że nie muszą się do niego stosować, gdyż dotyczą ich regulacje kraju, w którym otrzymali licencję. Najczęściej nielegalni bukmacherzy są zarejestrowani w egzotycznych krajach, nierzadko w tzw. rajach podatkowych, gdzie wysokość podatków jest znacznie niższa niż w Polsce, przez co tego typu firmy przez całe lata były w uprzywilejowanej pozycji względem bukmacherów posiadających polską licencję. Dostęp do polskiego rynku zyskują oni dzięki globalnej sieci, jaką jest Internet.
Nie znając realiów rynku bukmacherskiego i dowiadując się, że  np. w roku 2014 był on przejęty przez firmy działające bez polskiego zezwolenia w ponad 90%, można kręcić głową z niedowierzaniem, ale właśnie tak ogromna była skala tego zjawiska. Przez wiele lat zagraniczne podmioty zadomowiły się na polskim rynku i pozyskały miliony klientów, spychając na margines firmy działające zgodnie z  polskim prawem.
Obie strony – bukmacherzy i gracze – łamali w ten sposób przepisy polskiego prawa (w przypadku graczy bardzo często działo się to nieświadomie, z powodu braku dostatecznej wiedzy), ale proceder ten trwał przez całe lata z powodu dziurawego prawa, które nie dosięgało nielegalnych bukmacherów. Tymczasem polskie firmy były zmuszone do przestrzegania reguł i płacenia wysokich podatków w Polsce, co obniżało ich konkurencyjność względem zagranicznych bukmacherów funkcjonujących bez polskiego zezwolenia. W rezultacie bardzo silnej, zagranicznej konkurencji, sytuacja polskich firm stawała się coraz gorsza. W końcu wiele z nich znalazło się w trudnej sytuacji finansowej, co jeszcze bardziej uniemożliwiało jakikolwiek dalszy rozwój.
Odbiło się to również negatywnie na sponsorowaniu polskiego sportu, który w dużej mierze opierał się i wciąż się opiera na pieniądzach pozyskiwanych właśnie od firm bukmacherskich. W rezultacie polskie kluby sportowe traciły bardzo ważne źródło potencjalnych dochodów.

Rozwiązania problemu
Choć o problemie nielegalnych bukmacherów nie da się mówić w czasie przeszłym, bo wciąż on istnieje i nadal pozostaje realnym wyzwaniem, to nie można nie zauważyć, że jego skala znacznie się zmniejszyła. To skutek nowelizacji przepisów ustawy hazardowej, które zaczęły obowiązywać od kwietnia 2017 r.
Co przełomowego znalazło się w nowych przepisach? Dlaczego przyczyniły się one do ograniczenia szarej strefy w branży bukmacherskiej? Główna przyczyna to z pewnością wprowadzenie możliwości blokowania dostępu z terytorium Polski do stron internetowych nielegalnych firm. Mechanizm ten zmusza firmy dostarczające w Polsce połączenie internetowe do końcowych użytkowników do blokowania stron, na których nielegalni bukmacherzy przyjmują zakłady. Możliwość taka została wprowadzona dopiero od lipca 2017 roku, podczas gdy pozostałe zapisy nowego prawa weszły w życie już od kwietnia. Dostawcy Internetu mieli więc czas na przygotowanie się do wprowadzanych zmian.
Jak można zidentyfikować firmy bukmacherskie, które działają niezgodnie z polskim prawem? W tym celu powstał specjalny rejestr udostępniony w ramach internetowych zasobów Ministerstwa Finansów, gdzie na bieżąco aktualizowana jest lista adresów internetowych firm działających w Polsce bez zezwolenia. To właśnie na podstawie tej listy, dostawcy Internetu zobowiązani są do wprowadzania odpowiednich blokad. Strony internetowe firm znajdujących się w rejestrze muszą zostać zablokowane w ciągu 48 godzin od chwili, gdy pojawią się na liście. W przeciwnym razie, czyli w przypadku niedopełnienia tego obowiązku, dostawca Internetu może zostać ukarany grzywną.
Jak na razie mechanizm blokowania stron zdaje egzamin dość dobrze, choć nie jest doskonały i słyszeć można wiele opinii, że rejestr blokowanych stron jest zbyt rzadko aktualizowany. Pamiętajmy jednak, że dzięki wprowadzeniu możliwości blokady stron, gracze stali się bardziej świadomi, ponieważ nie powinni mieć już problemów z odróżnieniem legalnych bukmacherów od nielegalnych (istnieje sporo cech, po których można odróżnić bukmacherów, którzy funkcjonują zgodnie z przepisami polskiego prawa). Ponadto, osoby wybierające bukmacherów bez polskiej licencji, jeśli nawet udałoby im się uzyskać dostęp do strony takiej firmy, to muszą mieć świadomość, że grając u nielegalnych w Polsce bukmacherów narażają się na bardzo poważne kary.
Nowelizacja ustawy hazardowej zmniejszyła dość wyraźnie szarą strefę, ale nie wyeliminowała z polskiego rynku nielegalnych firm. Spadek jest duży, bo wynosi ok. 30 punktów procentowych – z 90% do 60%. Niestety, wciąż ponad połowa polskiej branży bukmacherskiej jest opanowana przez bukmacherów nie posiadających polskiego zezwolenia i niepłacących podatków do polskiego budżetu. Miejmy nadzieję, że w najbliższym czasie uda się wypracować kolejne narzędzia, które pozwolą pozostać na polskim rynku wyłącznie firmom działającym legalnie.
Na koniec musimy przypomnieć, że zakłady bukmacherskie uzależniają, nawet gdy obstawiasz u legalnych bukmacherów. Zanim rozpoczniesz grę to nie myśl o szybkim zysku, a raczej zastanów się ile możesz stracić. Dostęp do zakładów możliwy jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Komentarze dla tego artykułu zostały wyłączone.
Czytaj także
<-- -->