Rejestracja i logowanie

Budowa domku letniskowego - kwestie prawne

Lifestyle 18-05-2018 Autor: Ogłoszenie
0
Budowa domku letniskowego - kwestie prawne

Domek letniskowy to marzenie wiele osób. Własne miejsce do rekreacji i odpoczynku z pewnością może okazać się bardzo przydatne. Co więcej, jego budowa jest o wiele mniej wymagająca aniżeli domku całorocznego. Działka, na której ma się on znajdować nie musi być bowiem uzbrojona, a wysokość pokoi może wynosić 2,2 m. Mimo wszystko, nie można go postawić na każdym terenie. Co przepisy budowlane mówią na ten temat?

Domek letniskowy - definicja

Przepisy prawa polskiego nie wyznaczają jasnej definicji domku letniskowego. W takim przypadku należy go potraktować jak budynek rekreacji indywidualnej, który jest przeznaczony do celów mieszkalnych sezonowo. Nie jest to więc typowy budynek mieszkalny całoroczny. W przypadku budowy takiego budynku obowiązują nas już całkowicie inne przepisy i szereg formalności. Budowa domku letniskowego nie wymaga bowiem uzyskania pozwolenia na budowę, o ile spełnimy kilka wymagań. Domek letniskowy nie może być budynkiem parterowym ani tym bardziej wolno stojącym, a jego powierzchnia może wynosić maksymalnie 35 m2. Co więcej, na działce o powierzchni 500 metrów, możemy postawić jedynie 2 takie domki. Więcej informacji na ten temat udzieli z pewnością kancelaria nieruchomości

Zgłoszenie do organu administracji budowlanej

Jeżeli nasz domek letniskowy spełnia wszystkie, powyższe wymagania, to musimy już tylko udać się do organu administracji architektoniczno-budowlanej. Tym organem będzie zazwyczaj Starosta. Zgłoszenie wystarczy złożyć na odpowiednim do tego formularzu, który znajdziemy na stronie internetowej Starostwa bądź bezpośrednio w Urzędzie. W zgłoszeniu musimy określić rodzaj, a także sposób wykonania robót budowlanych. Konieczne jest również podanie terminu rozpoczęcia budowy. Konieczne będą również załączniki do oświadczenia. Należy do nich m.in. oświadczenie o prawie do dysponowania daną nieruchomością przeznaczoną na cele budowlane oraz decyzję dotyczącą zagospodarowania terenu i o warunkach zabudowy.

Podsumowanie

Budowa domku letniskowego nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, co znacznie zmniejsza liczbę potrzebnych formalności. Nadal jednak trzeba pamiętać o zgłoszeniu prac budowlanych do odpowiedniego organu. Postawienie obiektu budowlanego bez pozyskania takiej zgody może skończyć się nawet rozbiórką naszego domku letniskowego.

Komentarze dla tego artykułu zostały wyłączone.
Czytaj także
<-- -->