W czwartek 8 czerwca o 17.00 w siedzibie Muzeum Mazowieckiego odbędzie się promocja książki Alexa Križki „W Paryżu 1925-1926 | V Paríži 1925-1926”. Autorem tłumaczenia tej niezwykłej pozycji wydawniczej jest pracujący w płockim muzeum dr Michał Burdziński.
Nieco zapomniany autor pochodzący ze Słowacji w swej książce opublikował kilkadziesiąt frapujących felietonów, które początkowo drukowane były w koszyckim dzienniku „Słowacki Wschód”, na następnie wydane w postaci książki.
Opisywane w felietonach wydarzenia miały miejsce w latach 20. XX wieku. Teksty poświęcone są paryskie historii, architekturze, codziennemu życiu mieszkańców i o słynnej bohemie zamieszkującej dzielnice artystów – Montmartre' i Montparnasse. Autor podpowiadał, czego w Paryżu należy się wystrzegać, a czym można się zajmować. W książce nie brak żartobliwych momentów oraz lekkiej ironii. To nie tylko doskonała lektura na wakacje, ale i swego rodzaju przewodnik turystyczny. Książka wydana jest w wersji dwujęzycznej – po polsku i słowacku.
Gościem czwartkowego spotkania, które poprowadzi dr Dawid Maria Osiński, będzie prof. dr hab. Danuta Knysz-Tomaszewska.
Słowacki publicysta i pedagog Alexander Križka urodził się w 1903 w mieście Rużomberk, a zmarł w 1955 r. w Koszycach. Był urzędnikiem państwowym, doktorem prawa i filozofii, redaktorem gazet codziennych i reżyserem amatorskich zespołów teatralnych.
Studiował na Uniwersytecie Karola w Pradze, Uniwersytecie Amosa Komeńskiego w Bratysławie, na paryskiej Sorbonie oraz Wyższej Szkole Nauk Społecznych. Związany z literacko-artystyczną grupą Ojcowizna, Wolnym Stowarzyszeniem Studentów Socjalistów ze Słowacji, oraz słynną awangardową formacją DAV. Felietony, które pisywał podczas swojego pobytu we Francji, publikował w koszyckim dzienniku „Słowacki Wschód”, a w 1972 roku opublikował w formie książkowej.
Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu
Zgłoś