Rejestracja i logowanie

Polski George R. R. Martin w spódnicy przyjedzie do Płocka

Kultura 17-10-2017 Autor: ToP
0

Jej „Koronę śniegu i krwi” można nazwać polską odpowiedzią na „Grę o tron” George’a R. R. Martina”. Elżbieta Cherezińska pojawi się w Książnicy Płockiej w czwartek 26 października o 18.00.Elżbieta Cherezińska jest z wykształcenia teatrologiem. Jednak porzuciła swój wyuczony zawód na rzecz powieści historycznej. Wspólnie z Szewachem Weissem napisała jego biografię „Z jednej strony, z drugiej strony”, a także książkę „Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum”, która jest opowiadaną od kulis poruszającą historią łódzkiego getta. 
Swoją pozycję na rynku wydawniczym ugruntowała dzięki cyklowi „Północną drogą” opowiadającemu o Skandynawii z epoki Wikingów. Jej pierwszą powieścią, w której skupiła się na historii Polski z czasów piastowskich była „Gra w kości”. Później był piastowski cykl „Odrodzone Królestwo”, na który złożyły się „Korona śniegu i krwi”, „Niewidzialna korona” oraz „Płomienna korona”, a także „Harda” i „Królowa” czyli dwie powieści, których bohaterką była siostra Bolesława Chrobrego – Świętosława. 
Mocną stroną książek Elżbiety Cherezińskiej są doskonałe dialogi, a także żywość i plastyczność akcji, osadzonej na ciekawym tle obyczajowym. Autorka zajmuje się głównie „mrocznym” średniowieczem, udowadniając w swoich powieściach, że nie był to „najnudniejszy okres w historii ludzkości”, że wówczas również chodzili po ziemi (szczególnie po ziemiach polskich) ludzie z krwi i kości.

– Cała praca polega na tym, żeby stworzyć napięcie z historii oczywistych i niemal podręcznikowych – mówi Elżbieta Cherezińska. – O współczesności świetnie opowiadają inni pisarze. Dla mnie epoką naturalną jest średniowiecze. Po prostu każdy z nas gdzieś znajduje swoją płaszczyznę. Pociąga mnie ten świat ze swoim bardzo bogatym kolorytem. Bo błędem jest myślenie o średniowieczu jako o epoce ubogiej i ciemnej. 

 


W 2017 roku Elżbieta Cherezińska spotkała się z czytelnikami zaledwie kilka razy. Fakt, że zgodziła się na wieczór autorski w Płocku jest więc dla naszego miasta nie lada nobilitacją. Spotkanie z pisarką, które odbędzie się w Książnicy Płockiej w czwartek 26 października o 18.00 jest częścią projektu „Płock – co za historia”, który został dofinansowany z budżetu miasta.

komentarze (0)
Dodaj komentarz

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu

dodaj komentarz
Czytaj także
<-- -->