Ukazał się kolejny numer „Naszych Korzeni” . Prezentacja wydania odbędzie się we wtorek 30 stycznia o godz.17 w Muzeum Mazowieckim przy ul. Tumskiej 8.
- W półroczniku „Nasze Korzenie” staramy się opisywać to wszystko, co w historii, przyrodzie i kulturze naszej małej ojczyzny zasługuje na uwagę i naszą wdzięczną pamięć – przedstawiają zawartość treści wydawcy pisma o dziedzictwie Płocka i regionu.
W numerze styczniowym problematyce przyrodniczej jest poświęcony artykuł Aleksandry Cygańskiej. Autorka omawia w nim zaskakująco liczne okazy fauny i flory obecne na suchej i jałowej na pierwszy rzut oka płockiej plaży nad Wisłą. Aż dwa teksty prezentują zabytki krzemienne z epoki kamienia. Jerzy i Sławomir Nawroccy opisują narzędzia wyorane na polu we wsi Stara Maryśka w gminie Strzegowo, które w odległą przeszłość cofają początki osadnictwa w tym rejonie. Zbigniew Miecznikowski omawia dwa ciekawe zabytki z krzemienia wołyńskiego (siekierę i sztylet?) znajdujące się w zbiorach Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie.
Archeologia gości także w erudycyjnym artykule dr. Macieja Trzecieckiego z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie. Autor rozważa w nim zagadnienie przydatności znalezisk ceramiki naczyniowej do badań nad pochodzeniem mieszkańców wczesnośredniowiecznego Płocka. Późnośredniowiecznej historii naszego regionu dotyczy szkic Janusza Bielickiego o żołnierzach zaciężnych z ziem płockiej i dobrzyńskiej z drugiej połowy XV wieku.
Kilka artykułów poświęcono sprawom, które można objąć wspólną nazwą „ludzkie losy”. Tomasz Kordala przedstawia postać zapomnianego generała Wojska Polskiego z czasów Królestwa Kongresowego, Piotra Bontemps. Elżbieta Leszczyńska przypomina nietuzinkową postać swego wuja, bohaterskiego żołnierza i błyskotliwego wynalazcy, Tadeusza Budzicha. Zbigniew J. Tyszka i Magdalena Bilska-Ciećwierz prezentują losy rodzin Miszewskich i Maciejowskich. W tym nurcie można też umieścić tekst Janusza Bielickiego o pierwszych dobrzyńskich strażakach, a także artykuł Jerzego Załęskiego o pielęgnującym pamięć o Żołnierzach Wyklętych Stowarzyszeniu Historycznym im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ.
Dwa opracowania dotyczą architektury Płocka i regionu. Barbara Rydzewska przedstawia historię kamienicy secesyjnej przy ul. Tumskiej 8, która obecnie mieści stałą ekspozycję sztuki secesyjnej Muzeum Mazowieckiego w Płocku. O Hilarym Szpilowskim i jego wkładzie w dzieło powstania kilku kościołów w ziemi gostynińskiej pisze Przemysław Nowogórski.
Całość opracowań bieżącego numeru uzupełniają artykuły dr. Grzegorza Gołębiewskiego o katastrofalnej powodzi w Płocku i powiecie płockim w marcu 1924 roku oraz Marii Weroniki Kmoch o zabytkach etnograficznych z Kurpiowszczyzny w zbiorach Muzeum Mazowieckiego.
Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu
Zgłoś