Rejestracja i logowanie

Jak zrobić własny komiks? Tego można było się dziś dowiedzieć w Książnicy Płockiej

Kultura 10-06-2017 Autor: Michał Michalak. Foto: Michał Michalak.
0

Gośćmi pikniku literackiego byli Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki, czyli autorzy tak popularnych komiksów, jak “Jeż Jerzy” czy Tymek i Mistrz”. Obaj poprowadzili dla dzieci warsztaty, na których można było się nauczyć, jak samemu stworzyć rysunkowe postacie.

Już od godziny 12 ogród na terenie Książnicy dosłownie pękał w szwach, a amatorów plastycznych zabaw ciagle przybywało. Najmłodsi mogli nie tylko wysłuchać tego, co mają do przekazania Leśniak i Skarżycki, ale też sami złapać za przybory i pokolorować wielkoformatowe postacie z serii książek: “Hej, Jędrek”. - Naszym zadaniem jest pokazanie dzieciom, jak przyjemne może być wymyślanie różnych historii, a następnie przelewanie ich na papier – mówi Rafał Skarżycki. - Nigdy nie nastawiamy się na jakiś konkretny efekt, ale raczej by uczestnicy warsztatów potrafili później narysować praktycznie dowolną rzecz, np. w oparciu o bardzo proste figury geometryczne, które pokazuje im Tomek. Ja podpowiadam natomiast, jak wymyślić daną postać, od czego zacząć, jak za pomocą wyglądu nadać jej jakieś cechy charakterystyczne. Najważniejsza jest jednak dobra zabawa: zarówno dla dzieci, jak i dla nas.

Takie spotkania to również duże wyzwanie dla obu autorów, bo czym innym jest pracować nad książkami w domowym zaciszu, a czym innym osobiście pobudzać wyobraźnię dzieci. - To jest bardzo fajne uczucie, powiedziałbym: bezcenne – dodaje Skarżycki. - W ten sposób możemy podejrzeć, jak wygląda świat naszych czytelników, i przenieść jego fragmenty do naszych komiksów i książek. Bezpośredni kontakt ułatwia pielęgnowanie takiego “dziecka” w sobie samym, co z czasem przychodzi coraz trudniej, bo człowiek ma tendencje do upraszczania pewnych rzeczy, korzystania z jakichś utartych schematów, trybów. Po takich spotkaniach na szczęście wiemy, co jest ciekawe dla naszych czytelników, nie musząc się tego po prostu domyślać.

Skarzycki i Leśniak nie od zawsze zajmowali się twórczością dedykowaną tylko dzieciom. - Zaczynaliśmy w liceum od rysowania komiksów dla siebie i naszych znajomych - tak powstał “Jeż Jerzy”, a dopiero później pojawiła się możliwość stworzenia czegoś dla dzieci – najpierw był komiks “Tymek i Mistrz”, a następnie wymyśliliśmy postać Jędrka – mówi Tomasz Leśniak. -Teraz sami mamy już dzieci, więc nasza wiedza w tym temacie jest dużo większa, choć zbierając pomysły, sam często wracam do okresu dzieciństwa. Muszę przyznać, że moje upodobania nie róźnią się tak bardzo od tego, co dzisiaj inspiruje dzieci, może z tą różnicą, że obecnie są one w stanie przyswoić o wiele więcej informacji niż za moich czasów. Wspólną cechą większości najmłodszych jest ciekawość, chęć poznawania nowych rzeczy, wiec jest to dla nas sygnał, w którym kierunku podążać, co im proponować.

W trakcie pikniku nie zabrakło także innych atrakcji dla wszystkich milusińskich, bo organizatorzy przygotowali dla nich m.in. różnego rodzaju zabawy ruchowe, jak wyścigi w workach, czy konkursy, w których można było oczywiście wygrać książki Leśniaka i Skarżyckiego.

komentarze (0)
Dodaj komentarz

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu

dodaj komentarz
Czytaj także
<-- -->