Rejestracja i logowanie

Św. Trójca ma szanse na ortopedię i chirurgię. Ale pieniędzy będzie mniej

Wydarzenia 10-01-2018 Autor: Magda Grodecka
0
Św. Trójca ma szanse na ortopedię i chirurgię. Ale pieniędzy będzie mniej

NFZ ogłosiło konkursy na odziały ortopedii i chirurgii. Ale kontrakty będą mniejsze.

Szpital św. Trójcy znalazł się w krajowej siatce szpitali, które otrzymają kontrakty z NFZ. Jednak nie wszystkie oddziały miejskiej spółki mogły znaleźć się w siatce. Zgodnie z ustawą, nie są brane w niej pod uwagę takie, których funkcjonowanie polega na wykonywaniu zabiegów planowych.

- A z takimi w większości mamy do czynienia w przypadku naszej ortopedii i chirurgii – mówił nam przed kilku miesiącami Marek Stawicki, wiceprezes spółki Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

W związku ze zmianami,  ministerstwo zdrowia i NFZ postanowiły, że oddziały znajdujące się poza siecią, będą podlegały konkursom, tak jak to było w Narodowym Funduszu Zdrowia do czasu wejścia w życie nowych przepisów. W miejskim szpitalu przewidywano, że kontrakty mogą znacząco się zmniejszyć. Dodatkowo zarząd św. Trójcy obawiał się, że NFZ ogłosi konkursy na kontrakty dla ortopedii i chirurgii na całe Mazowsze, a wtedy szanse płockiego szpitala na wygrany kontrakt byłyby znikome. I płocczanie musieliby jeździć na planowe zabiegi do innych miast.

Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił konkursy na kontrakty na ortopedię i chirurgię pod koniec grudnia ubiegłego roku. Szpital miejski złożył swoje oferty na początku stycznia. Zarząd może mieć nadzieję, że św. Trójca kontrakty otrzyma, ponieważ konkurs na chirurgię został ogłoszony wyłącznie na Płock, a tylko miejska spółka wykonuje w naszym mieście zabiegi planowe. O kontrakt na ortopedię mogą się z kolei ubiegać placówki z Płocka, Gostynina i Sierpca.

- Jestem dobrej myśli, ale dokąd nie poznamy w lutym listy tych, którzy się zgłosili do udziału w konkursie, jestem ostrożny – mówi wiceprezes Stawicki.

Sprawdziły się jednak obawy co do zmniejszenia kwoty kontraktów. Będzie ona uszczuplona o 11%. Dla przykładu, dotąd szpital otrzymywał rocznie nieco ponad 7 mln zł na funkcjonowanie ortopedii.

Co prawda, Marek Stawicki przyznaje, że w czwartym kwartale minionego roku NFZ zwiększył środki na oddziały ortopedyczne i kolejka oczekujących na zabiegi zmniejszyła się w Płocku o około 100 osób, ponieważ o tylu więcej pacjentów udało się zoperować w ramach dodatkowych pieniędzy w ciągu 2,5 miesiąca.

Rozstrzygnięcie konkursów na kontrakty z NFZ musi odbyć się do końca marca, ponieważ do takiego czasu zostały aneksowane umowy ze szpitalami.

 

 

 

 

komentarze (0)
Dodaj komentarz

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu

dodaj komentarz
Czytaj także
<-- -->