Rejestracja i logowanie

Plac Narutowicza: Co na nim będzie?

Wydarzenia 14-11-2017 Autor: mg
0

Niedawno ratusz ogłosił konkurs na pracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania placu Narutowicza w Płocku. Pierwszy raz podobne ogłoszenie opublikowano w roku 2008. Wtedy jeszcze miał się znaleźć w tym miejscu pomnik Krzywoustego. Teraz ma tam stanąć inny pomnik.

- Żaden z projektów przedstawionych w roku 2008 nie spełnił oczekiwań sądu konkursowego. Albo rzeźba nie odpowiadała, albo plac był nie taki…Teraz wróciliśmy do tych prac, ale żadna z nich nadal nie wydaje nam się odpowiednia. Część z nich jest zbyt futurystyczna lub po prostu prezentuje koncepcję zabetonowanego terenu. W dodatku są to wizje do realizacji za ogromne pieniądze. Postanowiliśmy więc ogłosić nowy konkurs – mówi Aneta Pomianowska – Molak, dyrektor wydziału rozwoju i polityki gospodarczej miasta.

W warunkach konkursu znajduje się zapis, że projektowana koncepcja powinna uwzględniać historyczny charakter placu Narutowicza oraz planowane zlokalizowanie na jego terenie pomnika Obrońców Płocka 1920 roku, choć dopuszczalne jest inne jego umiejscowienie na obszarze placu. Architekci mają też zaproponować wielkość pomnika.

 Urząd miasta podkreśla, że chce, aby plac zachował swoją funkcję rekreacyjną z zielenią i małą architekturą.

- Nowy plac musi nawiązywać do historii, ale i jego otoczenia. Rozważamy powiększenie parku o parking znajdujący się przy Domu Biskupa – opowiada o zamierzeniach Aneta Pomianowska- Molak.

Dyrektor przyznaje także, iż w urzędzie miasta chcieliby zrealizować nową, ładną koncepcję za niewielkie pieniądze.

Wiadomo, że ratusz nie przewiduje przebudowy ruchu komunikacyjnego na tym terenie. I wiadomo, że z placu Narutowicza mają zniknąć toalety.

Minie jeszcze trochę czasu zanim poznamy ostateczną koncepcję. Architekci mają czas na zgłaszanie swoich prac do marca przyszłego roku.

 

komentarze (0)
Dodaj komentarz

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu

dodaj komentarz
Czytaj także
<-- -->