Rejestracja i logowanie

"Na wieży ratuszowej zmieniono zegar". O czym pisała prasa płocka w XIX wieku?

Wydarzenia 10-02-2018 Autor: mg, źródło "Nasze Korzenie" nr 12
0
Wydarzenia

Płocka prasa działała prężnie już w wieku XIX. Nad wydarzeniami w mieście czuwał „Korespondent Płocki”

Donoszono o płockich cudach techniki…

„Na wieży ratuszowej zmieniono zegar. Na obecnym widzieć można wyraźnie godziny w dzień i w nocy – zaleta, którą dawny cyferblat się nie odznaczał”

Pokazywano dyscyplinę mieszkańców Płocka w sytuacjach zagrożenia…

„Wczoraj o godzinie 5 ½ po południu, posiadaczowi klucza od dzwonka pożarnego przy rogu ulicy Tumskiej i Szerokiej, dźwięk trąbki dziecinnej zasłyszanej z ulicy, wydał się chrapliwym, złowrogim odgłosem trąby ratuszowej. Pod wpływem grozy mniemanego pożaru, zaczął dzwonić na alarm zawzięcie. Tak drobna przyczyna – zabawka dziecięca – wprawiła w ruch miasto całe. Tłum zbiegł się na wirydarz przed ratuszem i tu dopiero przekonano się, że alarm był fałszywy”

Pisano o problemach komunikacyjnych…

„ Karetka pocztowa wychodząca rano z Płocka na Płońsk do Kolei Nadwiślańskiej, od dni kilku kursować przestała”

Miejsce na łamach znajdowało też wychowanie płockiej młodzieży i oświata…

„ Uczniowie tutejszego gimnazjum w tych dniach otrzymali bilety, rodzaj studenckich matrykuł, które wyszedłszy na ulice, są obowiązani mieć zawsze przy sobie, aby tym sposobem ściślejszy nad nimi nadzór mógł być rozciągnięty poza  szkołą i domem. Na powyższych biletach znajdują się przepisy zatwierdzone przez p. Ministra Oświecenia Publicznego dla uczniów okręgu naukowego Warszawskiego w ogóle oraz objaśnienia i dopełnienia zastosowane dla uczniów gimnazyum Płockiego”

Nie brakowało tematyki związanej z upowszechnianiem działań prozdrowotnych…

„ Stan zdrowia nie tylko w mieście jest niepomyślny, ale i ze wsi coraz smutniejsze o panujących gorączkach tyfoidalnych dochodzą wieści. Stolarze utrzymują, że nigdy tylu zamówień nie mieli na trumny ile w tym czasie. Już im trudno przychodzi zadość uczynić obstalunkom. Nie piszemy o tem aby trwogę szerzyć, ale dla pobudzenia wszystkich do tem większej dbałości o zdrowie, do wystrzegania się strawy szkodliwej i unikania powodów zaziębienia”

Obecnie mamy sezon przeziębień,więc również zalecana jest dbałość o zdrowie...

komentarze (0)
Dodaj komentarz

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu

dodaj komentarz
Czytaj także
<-- -->