Rejestracja i logowanie

Kilkaset kartek z życzeniami uczniowie posłali Celince, ostatniemu żołnierzowi okręgu płockiego [FOTO]

Wydarzenia 20-12-2017 Autor: Joanna Winiarska Foto: SH 11 Grupa Operacyjna NSZ
3

To była bardzo wzruszająca chwila dla pani Celinki, która nie wierzyła własnym oczom. Łzy płynęły jej po policzkach, nie sądziła, że ktoś będzie jeszcze o niej kiedyś pamiętał.

Kartki z życzeniami powstały w ramach akcji "Kartki dla kombatanta" i zostały samodzielnie zrobione przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Płocku. Uroczyste podsumowanie tej inicjatywy miało miejsce podczas niedzielnego koncertu Pawła Orkisza i opłatkowego spotkania w Szkole Muzycznej w Płocku, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Historyczne im. 11 Grupy Operacyjnej NSZ. Następnie kilkaset kartek zostało przekazanych pani Celince we wtorek w Zabrzu przez przedstawicieli Stowarzyszenia.

Blisko 90-letnia pani Celinka, czy Janina Pietrek z domu Samoraj, która aktualnie mieszka w DPS, otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i  Krzyż Zasługi Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z okazji 25 - lecia powstania Związku.

Dzieci życzyły Celince dużo zdrowia, ale i tego, by historia o niej pamiętała...

- Życzenia były naprawdę różne - powiedział Andrzej Przemyłski, wiceprezes Stowarzyszenia Historycznego 11 Grupy Operacyjnej NSZ. - Od zupełnie tradycyjnych, takich jak życzenia zdrowia, były i takie, żeby jej historia stała się wzorem dla innych do naśladowania, żeby była wykorzystywana w konkursach. Warto również podkreślić, że wszystkie kartki dzieci wykonały własnoręcznie. Pani Celinka była niesamowicie wzruszona. W związku z tym jesteśmy bardzo wdzięczni dyrekcji szkoły, że włączyła się w tę akcją, a uczniom, że tak licznie wzięły w niej udział. I to z pełną świadomością tego, do kogo piszą, bo było to widać w zamieszczanych życzeniach - podkreślił.

Nie sądziła, że kiedykolwiek doświadczy jeszcze takiej cudownej chwili

- To nie była nasza pierwsza wizyta w Zabrzu, już wcześniej odwiedzaliśmy naszą bohaterkę - mówi Rafał ze Stowarzyszenia Historycznego 11 Grupy Operacyjnej NSZ. - Pani Celinka nie ma swoich dzieci. Czeka na nas jak na swoich najbliższych. Tak się czujemy, jak jej wnuczęta. Jest niezwykle serdeczną, życzliwą i ciepłą kobietą. Ten moment, kiedy ona nas widzi, jak wchodzimy... to jest coś niesamowitego dla niej, ale i dla nas. Jest tak złakniona towarzystwa, że nie chce nawet chwilę odpocząć, byśmy jej nie odjechali. Cały czas z nami rozmawia. Dzisiaj była tak bardzo wzruszona, że łzy płynęły jej po policzkach. Nie sądziła, że ktoś o niej będzie jeszcze pamiętał, choć ona nie zapomniała o tych czasach trudnych dla niej i kraju...

Przypomnijmy, że pani Janina Pietrek z domu Samoraj, pseudonim Celinka, mieszkanka powiatu płockiego (urodziła się w okolicach Chudzynka, gm. Łęg) to ostatni żyjący żołnierz 11 grupy Operacyjnej NSZ oddziału sierżanta Wiktora Stryjewskiego pseudonim Cacko. Została ciężko ranna i aresztowana 8 lutego 1949 roku we wsi Gałki w powiecie płockim, w trakcie obławy KBW, UB i MO i poddana okrutnemu śledztwu. Została następnie skazana na 5 lat pozbawienia wolności, utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na okres 2 lat. Później prześladowana, zmuszona do utrzymywania swojej przeszłości w tajemnicy, przeprowadziła się na Śląsk i związała swoje losy z Zabrzem. W kwietniu skończy 90 lat. Pomimo trudnych doświadczeń i problemów zdrowotnych dalej jest pełna ciepła i radości życia. Znajduje się pod wspaniałą opieką pracowników DPS, a także jest pod szczególną kuratelą płockiego Stowarzyszenia Historycznego, które we wtorek przekazało jej niezwykły podarek od uczniów SP 23. 

Więcej informacji Tutaj i na stronie Stowarzyszenie Historyczne

 

komentarze (3)
Dodaj komentarz

150 lat Celinko!!!

Piękna akcja. Dla Celinki najlepsze życzenia, dla dzieciaków podziękowania a dla stowarzyszenia gratulacje.

100 lat dla Pani Janiny dużo zdrowia no i oczywiście Cześć i Chwała Bohaterom!!!!

dodaj komentarz
Czytaj także
<-- -->