Rejestracja i logowanie

Bezdomne dzieci. W noclegowni mieszka 3-tygodniowe maleństwo

Wydarzenia 13-11-2017 Autor: anb
3

W Płocku mamy blisko 200 bezdomnych, wśród nich są dzieci, które nie mają praktycznie żadnego wpływu na swoją sytuację. Najmłodszy mieszkaniec noclegowni przy ul. Misjonarskiej 22 ma 3 tygodnie.

- Dzieci, które są małe, nie mają świadomości, gdzie się znajdują. Nie odczuwają, że to w jakiś sposób je piętnuje - wyjaśnia Grażyna Cieślik - prezes Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej Zarząd Rejonowy w Płocku - Natomiast dla dzieci starszych to jest kłopotliwe i raczej starają się nie przyznawać do tego, że mieszkają w noclegowni- dodaje.

Wśród mieszkanek ośrodka są kobiety bezdomne zarówno długotrwale, ale też przebywające w nim czasowo, które sytuacja życiowa zmusiła do podjęcia takiej decyzji. Obecnie w Noclegowni dla Kobiet i Matek z Dziećmi przy ul. Misjonarskiej 22 w Płocku przebywa 10 dzieci i 8 kobiet. Są to osoby eksmitowane z mieszkań z powodu zadłużenia, są również kobiety, które musiały opuścić miejsce zamieszkania, ponieważ budynek został wyłączony z użytkowania, często pojawiają się także ofiary przemocy domowej. 

- Niestety na razie prawo nasze jest takie, że to pani musi uciekać z dziećmi, a sprawca zostaje w domu - mówi Grażyna Cieślik

W ośrodku kobiety mogą liczyć na wsparcie psychologa, pedagoga oraz pomoc prawną. Mieszkanki ośrodka podejmują się prac dorywczych, chodzą na kursy, w celu podniesienia kwalifikacji, szukają nowego miejsca pobytu. Jeżeli posiadają dług występują z prośbą o rozłożenie go na raty, co ułatwia jego spłatę i powrót do domu. W przypadku, gdy budynek został wyłączony z użytkowania, osoba eksmitowana musi złożyć wniosek o przydział lokalu z zasobów gminnych, bądź poszukać innego miejsca pobytu na własną rękę. Wszystko to wymaga czasu, a gdzieś mieszkać trzeba. Po pomoc w takich przypadkach kobiety zwracają się min. do  noclegowni prowadzonej przez Polski Komitet Pomocy Społecznej Zarząd Rejonowy w Płocku.

Mali podopieczni ośrodka uczęszczają do szkoły. Mają także wsparcie ze strony pracowników. Uczestniczą w zajęciach socjoterapeutycznych, zajęciach świetlicowych, otrzymają pomoc podczas odrabiania lekcji. Noclegownia posiada plac zabaw, a w okresie świątecznym organizowane jest spotkanie opłatkowe, podczas którego dzieci otrzymują prezenty od św. Mikołaja. 

- Staramy się, by w czasie pobytu u nas dzieci, ani przez chwilę, nie czuły się napiętnowane. Jest to czas pośredni, który matka wykorzystuje na to, by uporać się ze swoją sytuacją i stanąć na nogi - mówi Grażyna Cieślik

W ciągu roku, z pomocą ośrodka ok. 5-6 kobiet usamodzielnia się i już nigdy nie wraca do noclegowni, co świadczy o skuteczności podejmowanych przez pracowników działań. 

Aktualnie w ośrodku planowany jest remont. Pani prezes nie ukrywa, że przydadzą się materiały budowlane, farby, materiały do łazienek i kuchni. Osoby, które chciałyby wesprzeć działalność noclegowni przy Misjonarskiej 22 mogą skontaktować się z jej pracownikami, w celu dostarczenia niezbędnych materiałów. 

tel. 24 364 76 05 

komentarze (3)
Dodaj komentarz

Bylam tam i bardzo dobrze wspominam ten czas

Prosze na priv opowiem wiecej na temat tej noclegowni.

Kiedys sama tam bylam z corka i pokoje nie wygladaly tak pieknie.Teraz mieszkam w Niemczech i pragne przygarnac takiego maluszks

dodaj komentarz
Czytaj także
<-- -->