Rejestracja i logowanie

Popularne metody pasteryzowania przetworów. Pasteryzować na sucho czy na mokro?

Wydarzenia 06-11-2019 Autor: materiał partnera
0
Popularne metody pasteryzowania przetworów. Pasteryzować na sucho czy na mokro?

Domowe przetwory, takie jak chociażby powidła śliwkowe, to znakomity sposób, by ulubionymi, letnimi smakami móc cieszyć się przez okrągły rok. Aby jednak było to możliwe, powidła ze śliwek czy innych ulubionych owoców należy zapasteryzować. Jak to zrobić?

Pasteryzacja przetworów - co to takiego?

 

Pasteryzowanie przetworów to zabieg, który ma na celu uchronić je przed przedwczesnym psuciem. Polega on na podgrzewaniu umieszczonych w słoikach powideł śliwkowych w temperaturze od 60 do 100 stopni Celsjusza. Dzięki temu jesteśmy w stanie zniszczyć wszystkie enzymy oraz drobnoustroje, które mogłyby w negatywny sposób wpływać na świeżość powideł ze śliwek. Jednocześnie, pasteryzacja pomaga w zachowaniu odpowiedniego smaku oraz wartości odżywczych przyrządzanych przysmaków.

 

W czym pasteryzować przetwory?

 

Zanim przejdziemy do wyboru metody pasteryzacji, w pierwszej kolejności należy zdecydować, jakiego rodzaju naczynia wykorzystamy do tego celu. Do wyboru mamy:

 

  • Słoiki typu twist-off - z tego typu naczyniami mamy do czynienia najczęściej w przypadku pasteryzacji przetworów. Główną ich zaletą jest fakt, iż nadają się one do użytkowania zarówno w piekarniku, jak i garnku z wodą. W jaki sposób przygotować takie słoiki do pasteryzacji? W pierwszej kolejności sprawdzamy, czy ich nakrętki nie są uszkodzone. Następnie pasteryzujemy słoiki i umieszczamy w nich przetwory z przepisu na powidła śliwkowe, zostawiającą około 2 centymetry wolnej przestrzeni. Na koniec, nakładamy pokrywki pamiętając, by nie dokręcać ich na siłę. Do oporu zakręcamy je dopiero po uprzedniej pasteryzacji.

  • Słoiki typu weck - od klasycznych naczyń różnią się one tym, iż ich pokrywa jest nie metalowa, lecz szklana. Dodatkowo, posiadają one gumkę oraz specjalne spinki podtrzymujące nakrętkę. Takie słoiki nie znajdą zastosowania w przypadku opisywanej poniżej pasteryzacji w piekarniku. Związane jest to z faktem, iż ich gumki mogłyby ulec uszkodzeniu na skutek działania wysokiej temperatury. Przed rozpoczęciem pasteryzacji, myjemy i wyparzamy słoiki oraz pokrywki. Do mycia gumek należy użyć zimnej wody. Następnie przekładamy przetwory do słoików, zostawiając 1-2 centymetry wolnej przestrzeni. Nakładamy gumową uszczelkę, zamykamy wieczko i zaciskamy je przy pomocy spinek. Po pasteryzacji, zostawiamy słoiki do ostygnięcia na około 24 godziny. Tego typu naczyń nigdy nie powinno się odwracać do góry dnem.

  • Szklane butelki z korkiem - naczynia tego typu najlepiej sprawdzać będą się w przypadku soków i kompotów. Jak przygotować je do pasteryzacji? Myjemy je, sprawdzamy czy nie są wyszczerbione i wyparzamy wraz z nakrętkami. Następnie przelewamy przetwory, wciskamy korek i zabezpieczamy specjalnym, metalowym drucikiem.

 

Pasteryzacja „na sucho”

 

Mamy przepis na powidła śliwkowe - co dalej? Jedną z metod ich pasteryzacji jest tak zwana „na sucho.” W tym celu, wypełnione powidłami słoiki układamy na blaszce, na której znajduje się bawełniana ściereczka lub gaza. Uwaga! Nie mogą się one ze sobą stykać ani dotykać ścianek piekarnika. Słoiki zimne należy wkładać do zimnego piekarnika, gorące - do gorącego. Następnie uruchamiamy piekarnik na temperaturę około 120 - 130 stopni Celsjusza.

 

Czas pasteryzacji powideł ze śliwek powinien być liczony od momentu, w którym uzyskana została pożądana temperatura urządzenia. Po wyłączeniu piekarnika, zostawiamy w nim słoiki na około 30 minut, aby wystygły. Jeżeli przetwory znajdują się w słoikach typu twist-off, układamy je do góry dnem i sprawdzamy, czy są szczelnie zamknięte. Na koniec, wykonane zgodnie z przepisem powidła śliwkowe ustawiamy w chłodnym, zacienionym miejscu, na przykład spiżarni.

 

Pasteryzacja „na mokro”

 

Druga z metod pasteryzacji określana jest mianem „na mokro.” Do tego celu najlepiej wykorzystać specjalny, duży garnek do gotowania przetworów. Wyposażone jest one we wkładkę mającą na celu zapobieganie kontaktu słoików z dnem. Sprawia to, że szklane naczynia zyskują ochronę przed nadmiernym nagrzaniem, a co za tym idzie - popękaniem. Do pasteryzacji powideł z powodzeniem wykorzystać można również klasyczny garnek, lecz w tym przypadku jego dno należy wyłożyć bawełnianą ściereczką i ułożyć słoiki w taki sposób, by nie stykały się ze sobą.

 

Jak krok po kroku powinna przebiegać pasteryzacja „na mokro”? Po ustawieniu słoików w garnku, wypełniamy go wodą do około 3/4 wysokości. Jej temperatura powinna być zbliżona do temperatury słoików. Czas pasteryzacji przetworów należy liczyć od momentu zagotowania wody. Jak najwygodniej wyjąć gorące słoiki z wody? Do tego celu najlepiej wykorzystać specjalny chwytak. Jeżeli korzystamy ze słoików typu twist-off, należy je odwrócić do góry nogami i poczekać aż ostygną. Na koniec, chowamy przetwory w chłodne miejsce.

 

Jak zrobić powidła śliwkowe? W tym wpisie znajdziecie sprawdzony przepis na powidła śliwkowe: https://fajnyogrod.pl/porady/powidla-sliwkowe-sprawdzone-przepisy-na-pyszne-powidla-ze-sliwek/.

 

 

komentarze (0)
Dodaj komentarz

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu

dodaj komentarz
Czytaj także
<-- -->