Rejestracja i logowanie

Ornitologiczna sensacja w Płocku [ZDJĘCIA]

Wydarzenia 21-05-2018 Autor: ToP Foto: PKN Orlen
2

Na terenie zakładu produkcyjnego PKN Orlen w Płocku osiedlił się raróg. Po sokole wędrownym to drugi ptak drapieżny gnieżdżący się na terenie Orlenu. Raróg to gatunek, który jako zagrożony wyginięciem w skali globalnej, objęty jest ścisłą ochroną gatunkową i wpisany do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych, publikowanej przez Międzynarodową Organizację Ochrony Przyrody - IUCN (International Union for Conservation of Nature). 
Ornitolodzy podkreślają, że po wojnie tylko raz zanotowano lęg tego gatunku na południu Polski. Na terenie Europy rarogi występują głównie w Czechach i Słowacji, gdzie populacja tych ptaków systematycznie rośnie. Być może te waleczne drapieżniki zaczną częściej pojawiać się również u nas.
Raróg nie buduje własnego gniazda, osiedlając się na skalnych półkach lub zajmując miejsca lęgowe innych ptaków. Raróg już w ubiegłym roku usiłował przejąć gniazdo sokołów, które umieszczone jest na 160-metrowym kominie. Został jednak przepędzony. Udało mu się to w tym roku, a samic zniosła cztery jaja (sokoły na terenie PKN Orlen przez 40 lat wychowały ponad 40 młodych).

– To duże wydarzenie ornitologiczne w naszym kraju i zaledwie drugi lęg tego gatunku w Polsce. Przez cały okres obserwacji raroga, zarówno poprzez płocki podgląd, jak i z terenu w okolicach zakładu, nie udało nam się stwierdzić drugiego osobnika. Najprawdopodobniej samica jest sama. Nie wiemy, co spowodowało, że złożyła jaja. Być może w najbliższych latach pojawi się jakiś drugi osobnik i stworzą wtedy parę – komentuje Sławomir Sielicki ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół", opiekującego się parą sokołów wędrownych zamieszkałych na terenie płockiego zakładu produkcyjnego PKN Orlen. – Na gnieździe siedział sobie spokojnie sokół. Czy w środku jest drugi? Czy są jakieś jaja ? Tego jeszcze nie wiemy, ale może niedługo coś uda nam się wyjaśnić w tej sprawie.

 

PKN Orlen od ponad 16 lat jest zaangażowany w program odbudowy populacji sokoła wędrownego, który wpisany jest w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jako gatunek skrajnie zagrożony. W roku 1999 na terenie zakładu produkcyjnego PKN Orlen umieszczono dwie budki lęgowe. Pierwszy lęg ptaków odnotowano w maju 2002 roku. Od tego czasu na świat przyszły już 42 pisklęta sokoła wędrownego. To najdłużej produktywne stanowisko w Polsce.
Z inicjatywy Orlenu na jednym z płockich skwerów w centrum Płocka powstała ścieżka edukacyjna poświęcona gniazdującemu na terenie zakładu sokołowi wędrownemu, składająca się z pięciu tablic informacyjnych, modelu sokoła wędrownego naturalnych rozmiarów oraz sztucznego gniazda identycznego z tymi, które, jako pierwsze, umieszczono na kominach płockiego zakładu rafineryjno-petrochemicznego. 

komentarze (2)
Dodaj komentarz

Widzę ze jesteście na bierząco......ptak już dawno porzucił jaja i opuścił Klausa......

na orlenie to ma samo zdrowie Swierze powietrze heh

dodaj komentarz
Czytaj także
<-- -->