Rejestracja i logowanie

Koniec ze zmianą czasu?

Wydarzenia 13-10-2017 Autor: ToP
0
Koniec ze zmianą czasu?

Z raportu Fundacji Republikańskiej "Zła zmiana. Negatywne konsekwencje zmiany czasu" wynika, że korekta godziny to gigantyczne koszty ekonomiczne i społeczne. Być może już niebawem ten problem nie będzie dotyczył Polski.

Podział na czas zimowy i letni stosowany jest w prawie 70 krajach świata, w tym prawie wszystkich europejskich (z wyjątkiem Islandii i Białorusi oraz Rosji, która w 2014 roku przeszła na stałe na czas zimowy). W Polsce czas zmieniany był w latach międzywojennych, później w latach 1946-1949 i 1957-1964. Oraz od 1977 roku do teraz.
Z analizy przeprowadzonej przez  Fundację Republikańską wynika, że najpoważniejsze problemy związane ze zmianą czasu to kłopoty z bankami, większa liczba wypadków drogowych oraz opóźnienia kolejowe. Trudno się więc dziwić, że ponad 3/4 mieszkańców Europy jest przeciwko zmianie czasu. Wprowadzenie zmiany czasu miało przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii. Tymczasem opinie dotyczące tych korzyści są podzielone. Za to koszty społeczne i ekonomiczne są bardzo wysokie. 
Nic dziwnego, że coraz częściej mówi się o rezygnacji ze zmiany czasu. Niedawno poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Marek Sawicki złożył w sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych projekt w tej sprawie. Wniosek poparty został przez wszystkich członków komisji. Jeśli stosowna ustawa trafi pod obrady parlamentu i zostanie przyjęta, od 1 października 2018 roku przestałby obowiązywać u nas czas zimowy.


– Taka jednomyślność wszystkich partii na komisji jest niesamowita. To zdarza się bardzo rzadko – przyznał szef PSL-u Władysław Kosiniak-Kamysz. – To jeden z nielicznych projektów, który cieszy się takim poparciem społecznym i wśród posłów.

komentarze (0)
Dodaj komentarz

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu

dodaj komentarz
Czytaj także
<-- -->