Rejestracja i logowanie

Rakotwórcze ciastka groźne dla zdrowia

Wydarzenia 05-10-2017 Autor: ToP
0

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że ciastka Belkorn Biskids 6+ produkowane przez belgijską firmę CRV Corthouts mogą mieć nadmiernie wysoki poziom rakotwórczego akryloamidu.

W informacji podanej przez GIS wynika, że chodzi o partię produktu numer 171401, która jako datę przydatności do spożycia ma 3 kwietnia 2018. GIS apeluje do wszystkich osób, które kupiły ciasta z felernej serii, aby jak najszybciej zwróciły je do sklepu lub zniszczyły.
Holendrzy badający produkowaną w Belgii przekąskę dla niemowląt, które ukończyły już szósty miesiąc życia, odkryli, że ma ona podwyższony poziom akrylamidu. Substancja ta może powodować nowotwory przewodu pokarmowego. Może też uszkadzać układ nerwowy.
Karylamid jest używany do produkcji żywności, która poddawana jest obróbce termicznej (szczególnie smażonej na głębokim tłuszczu lub pieczone). Najczęściej pojawia się we frytkach, czipsach ziemniaczanych i w kawie, ale także w pieczywie, ciastkach i herbatnikach.
Dwie partie ciastek Belkorn Biskids 6+ wycofywane były z rynku już w lipcu 2017 roku. Także z powodu wysokiego poziomu akryloamidu. Wówczas również chodziło o ciastka, których termin przydatności do spożycia upływa w 2018 roku.

komentarze (0)
Dodaj komentarz

Nie dodano jeszcze komentarzy do tego artykułu

dodaj komentarz
Czytaj także
<-- -->